Google åbner onlinebutik til cloud-apps

Google Apps Marketplace skal hjælpe virksomheden til at få større fodfæste i erhvervslivet.

Artikel top billede

Endnu en onlinebutik har åbnet for kasseapparaterne, denne gang er det Google, der sælger cloud-baserede applikationer til virksomheder.

Computerworld News Service: Google har løftet sløret for en onlinebutik, hvor brugere kan købe cloud-baserede applikationer, der er designet til at fungere sammen med Googles egne apps.

Google Apps Marketplace er nu live med 50 applikationer, der er tilgængelige fra tredjepartsleverandører, fortæller Chris Vander Mey, der er seniorproduktchef hos Google.

Han bemærker også, at virksomheden fejrer en milepæl - 25 millioner brugere og to millioner virksomheder bruger nu Google Apps, som inkluderer virksomhedens populære webmail, Gmail, og Google Kalender.

"Det vi fandt ud af, når vi snakkede med disse kunder, var, at de efterspurgte flere applikationer," fortæller Chris Vander Mey.

"De vil have en specifik app til en specifik vertikal... Det vil vi gerne hjælpe med, men en af udfordringerne har været, at der kommer mere besvær, i takt med at antallet af apps stiger. Disse apps fungerer ikke naturligt sammen. De er nødt til at dele deres data, og det gør de ikke som standard."

Han tilføjer dog, at de cloud-baserede applikationer, der sælges i den nye onlinebutik, er specifikt designet til at fungere sammen med Googles egne applikationer, hvilket bør gøre integrationen meget nemmere.

Spiller på apps-manien

Det er et fornuftigt tiltag for en virksomhed, der har forsøgt at skifte fra en forbruger-orienteret til en mere erhvervs-orienteret kurs. Google har i flere måneder været i gang med at markedsføre sine applikationer til erhvervslivet.

"Dette tiltag fremmer ikke blot Google Apps' profil overfor både erhverv og individuelle brugere, det spiller også på den såkaldte app-mani, der har ført platforme som iPhone og andre enheder frem i lyset," påpeger Dan Olds, der er analytiker hos The Gabriel Consulting Group.

"Med sin egen app-store tilbyder Google nu et butiksvindue, hvor udviklerne kan fremvise og sælge deres varer til et stort publikum. Med den store interesse fra udviklerne er der en chance for, at nogen vil skabe en 'must have'-app, der er brugbar eller sjov nok til at fange brugernes opmærksomhed og på den måde konvertere flere af dem til Googles platform," forklarer han.

Chris Vander Mey bemærker, at partnere bliver en nøglefaktor i væksten af Googles erhvervsmæssige forretningsområde.

"Disse tredjepartsleverandører udvider vores rækkevidde i forhold til at være i stand til at hjælpe virksomheder til at drive deres forretninger i skyen," siger han.

"Hvis man har brug for lønstyring, regnskabsstyring eller billedhåndtering, kan man komme til vores partnere. Vi vil hjælpe hinanden til at vokse og blive til et rigt økosystem."

Af tredjepartsudviklede applikationer på Google Apps Marketplace, kan nævnes Intuit Inc.'s online-lønstyring, Manymoons projektstyring og Mailchimps e-nyhedsbrevsstyring.

David Glazer, der er udviklingschef hos Google, bemærker, at virksomheden vil få 20 procent af omsætningen fra alle salg fra den nye onlinebutik.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job