It-arbejdspladser: Vi mangler folk - men ikke lige nu

Trods krisetider er det en udfordring at få kvalificeret arbejdskraft til danske it-arbejdspladser - selvom mange slet ikke søger medarbejdere. Tag med Computerworld på jobmesse.

Artikel top billede

Danmarks største it-jobmesse, Jobworld Expo, finder sted i Bella Center på Amager 10. og 11. marts.

"Vi er her for at vise flaget, så de dygtige it-folk ikke glemmer, at vi er her, når vækstkurven begynder at gå den rigtige vej."

Udtalelsen kommer fra teamchef i Logica, Jens Jørn Mikkelsen.

Sammen med lille håndfuld kolleger holder han skansen som udkigspost på konsulentvirksomheden Logicas messestand på jobmessen Jobworld Expo. Og selvom han erkender, at Logica altså primært er til stede for at gøre opmærksom på virksomhedens fortsatte eksistens, så er der alligevel god grund til at holde øjnene åbne.

For gode it-medarbejdere hænger ikke på træerne. Heller ikke i krisetider.

"Vi vil have de dygtigste medarbejdere, og dem er der altså langt imellem," siger Jens Jørn Mikkelsen.

De bedste har allerede arbejde

Hos konsulentfirmaet Rambøll er der heller ingen åbne stillinger. Det skyldes dog, at virksomheden har ansat 20 nye medarbejdere siden nytår. Det fortæller HR-assistent Mette Sanddahl.

Men selvom hun fortæller, at krisen betyder, at udbuddet af arbejdskraft er blevet større, så mener hun, at det stadig er vigtigt at gøre en indsats for at tiltrække de rigtige medarbejdere.

"Det er især svært at finde folk med kompetencer inden for BI. Men også it-arkitekter og erfarne systemudviklere er svære at få fat på. De bedste folk sidder jo allerede i et godt og velbetalt job," siger Mette Sanddahl.

Ungt blod

Hos Danske Banks it-afdeling er missionen en lidt anden. Selvom virksomheden primært er til stede for at markedsføre sig selv som arbejdsplads, er det især den yngre generation, som bankens it-afdeling håber at kunne få fingrene i.

"Vi har jo en meget stor it-afdeling med 1.600 ansatte, hvoraf mange snart går på pension. Så det handler meget om, at vi skal ruste os til det skift," fortæller Thomas Frandsen Røjkjær, som repræsenterer Danske Bank på jobmessen.

Danske Bank er ikke kræsne, hvad angår uddannelsesmæssig baggrund og ansætter bredt blandt folk med en it-uddannelse i rygsækken. Så længe de har de rette kompetencer og har lyst til at gøre karriere i banken.

"Vi leder efter folk, der har lyst til at udvikle sig i jobbet - meget gerne med lederpotentiale," siger Thomas Frandsen Røjkjær.

Flere Nørder

Hos web-hosting virksomheden One er det nogle lidt mere specifikke kompetencer, der er i søgelyset. Her er det nemlig hard-core nørden, der er i høj kurs. Det fortæller Thomas Darré Medard Frederiksen, der repræsenterer One på jobmessen.

"Vi sætter baren ret højt for, hvad vi forventer af nye medarbejdere. Især er vi interesserede i folk med en længere it-uddannelse. Meget gerne dataloger, der kan gå til arbejdet med en mere akademisk tilgang, end for eksempel en datamatiker kan," siger Thomas Darré Medard Frederiksen.

Menneskelige egenskaber

Hvad enten der er brug for hardcore-nørder eller medarbejdere med en helt særlig kompetence, så er det dog også vigtigt at holde de menneskelige egenskaber for øje. Det mener Jens Jørn Mikkelsen fra Logica. Og heri ligger i virkeligheden it-arbejdspladsernes største udfordring, mener han.

"Kvalifikationerne kan vi altid hælde på, når de først er blevet ansat. Men menneskelige egenskaber er det meget svært at lave om på," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura