Tidligere TDC-direktører fører an i fiberkrig mod TDC

Opdateret: Det er to tidligere TDC-direktører, der skal stå i spidsen for elselskabernes krig på privatmarkedet mod TDC.

Artikel top billede

Kim Frimer er udpeget som bestyrelsesformand for den ny fiberalliance. Foto: Verdo.

De har længe forhandlet, men nu falder de sidste brikker på plads.

En alliance af 15 elselskaber, der skal udfordre TDC på privatmarkedet for bredbånd, fik på en generalforsamling i går en ny bestyrelse, ligesom den ny administrerende direktør ifølge Computerworlds oplysninger også blev udpeget.

Bestyrelsesformanden for selskabet bliver energiselskabet Verdos administrerende direktør, Kim Frimer, der hidtil har tegnet alliancen udadtil som talsmand.

"Der var ikke noget kampvalg. Valget var vel egentlig meget naturligt, for jeg har været en af dem, der har drevet det her projekt, og så har jeg en del indsigt i branchen gennem min fortid i TDC," fortæller Kim Frimer til Computerworld.

Indtil 2007 var Kim Frimer direktør i TDC Koncernen, som han måtte forlade efter "uenighed om den fremtidige strategi," som pressechef Ulf Lund dengang formulerede det.

Kun topdirektører i bestyrelsen

Kim Frimer kommer til at danne bestyrelse sammen med seks andre, der ligesom Kim Frimer bærer titlen som administrerende direktør i et elselskab. Ifølge Kim Frimer er det vigtigt, at det er elselskabernes topchefer, der udgør bestyrelsen.

"Vi ville egentlig gerne have, at dem, der sidder her, har hånden på kogepladen, og det er det signal vi sender ved at indsætte de administrerende direktører til det her," fortæller Kim Frimer.

Det bliver en bestyrelse med handlekraft, mener han.

"Vi vil være den dominerende spiller inden for bredbåndsfiber i fremtiden, og derfor sætter vi beslutningskompetence og -styrke ind i det her," siger han.

Dermed bliver der ikke plads til Rune Bech, der hidtil har været bestyrelsesformand for indholdsudbyderen Smile Content. Det er netop Smile Content, der rent juridisk bliver elselskabernes kommende tjenesteudbyder.

TDC-mobildirektør får toppost

Computerworld erfarer, at Kim Frimer ikke bliver det eneste tidligere TDC-ansigt, som kommer til at tegne selskabet udadtil.

Ifølge Computerworlds oplysninger - bekræftet klokken 10.27 - præsenterer alliancen Anders B. Christjansen som administrerende direktør i næste uge, men dette ønsker Kim Frimer ikke at bekræfte.

"Vi offentliggør den ny administrerende direktør på tirsdag, så det kan jeg ikke kommentere," siger Kim Frimer.

Anders B. Christjansen har en fortid som vicedirektør i TDC Mobil, hvor han stoppede i september 2008.

Mens Kim Frimer ikke ønsker at kommentere navnet på en ny administrerende direktør, så vil han gerne pege på, hvad en af direktørens første arbejdsopgaver bliver.

"Hans første opgave bliver at finde på et navn relativt hurtigt," fortæller Kim Frimer.

Det ny selskab bærer indtil videre arbejdstitlen Company X, og det er en fusion mellem Smile Content og Profiber. Udover Kim Frimer og Anders B. Christjansen har også det ny bestyrelsesmedlem Niels Duedahl fra Syd Energi en fortid i TDC.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S