Tung software årsag til milliarder af skrottede pc'er

En undersøgelse peger på, at software, der dræner systemressourcerne, bærer en stor del af skylden for den stigende mængde elektronik-skrot.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Antallet af pc'er, der smides ud, kan nå op på 2,4 milliarder i 2013, oplyser Nottingham Universitet.

Undersøgelsen "Software marketing and e-waste: Standards for Sustainability" fra universitetets handelshøjskole afslører, at det ubønhørlige pres på forbrugerne for at opgradere deres software er medvirkende til at øge mængden af skrottede pc'er.

Professor Peter Swann forklarer, at mange computere, der ellers fungerer upåklageligt, gøres forældede af nye versioner af software, der dræner systemets ressourcer i en proces, der beskrives som "software bloat" eller oppustet software.

"Den væsentligste løsning på problemet med pc-elektronik-skrot er, at udviklerne og marketings-folkene dropper strategier, der giver oppustning og tvungen opgradering," fremhæver Swann.

Han mener, at introduktionen af en branchestandard, der "modvirker sådanne dysfunktionelle tilgange" vil blive taget godt imod af både leverandører og forbrugere.

Moores lov bærer en del af skylden

Moores Lov - teorien om at en computerchips regnekraft fordobles hvert andet år - har ifølge Swann ført til, at softwareudviklere skaber programmer, der kræver mere processorkraft og hukommelse end strengt nødvendigt.

Som nogle af de store medvirkende årsager til den stigende mængde elektronik-skrot peger han på, at mange pc'er sælges med enorme mængder præinstalleret software, der overbebyrder dem, og behovet for regelmæssigt at downloade sikkerhedsopgraderinger.

Undersøgelsen fremhæver også, at kun omkring halvdelen af alle pc'er, der nogensinde er blevet solgt, stadig er i brug, hvilket viser, at forbrugerne har problemer med at finde konstruktive måder at udnytte ældre maskiner på.

"Det kan godt være, at det ligner hjælpearbejde at sende gammelt it til udviklende lande, men det dømmer de pågældende lande til en evig mangel på konkurrenceevne," forklarer han.

"Selv velgørenhedsorganisationer, der genbruger gamle computere ved at sende dem til skoler i de mindst udviklede lande, er nødt til at sætte nedre grænser for, hvad de kan tage imod."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos