Microsoft giver kode til open source-projekt

Microsoft indgår samarbejde med et væsentligt open source-projekt, der har stor betydning for webudvikling.

Artikel top billede

På Microsofts udviklerkonference Mix10 annoncerede Microsoft, at virksomheden stiller udvikler-ressourcer til rådighed for open source projektet JQuery.

"Vi begynder nu at lave kodebidrag til jQuery-projektet, ligesom vi stiller QA og test-ressourcer til rådighed for at gøre det endnu bedre," sagde Scott Guthrie, leder af .Net Developer divisionen hos Microsoft, på konferencens anden dag.

jQuery er et javascript-bibliotek, der anvendes til at finde og manipulere HTML-elementer, hvilket gør det velegnet til at udvikle AJAX-applikationer. Første version blev frigivet tilbage i januar 2006.

jQuery-projektet har samarbejdet med Microsoft i nogle år. Blandt andet blev jQuery inkluderet i Microsofts Visual Studio udviklingsmiljø i 2008.

Det er dog først nu, at Microsoft afsætter udvikler-ressourcer til projektet.

John Resig, stifteren af jQuery-projektet, kommenterede samarbejdet og udtrykte sin glæde over, at Microsoft nu går endnu dybere ind i et samarbejde med open source-projektet.

"Vi er meget begejstrede for at arbejde sammen med Microsoft om at forbedre jQuery. Vi har arbejdet tæt sammen med Software Freedom Conservancy om at hoste jQuery-projektet, og al koden er frigivet og ude i det fri. Vi er glade for, at Microsoft tager det til sig og vil samarbejde med os om at få udviklet et fremragende bibliotek," lød det fra John Resig.

Læs mere om Microsofts holdning til open source i næste uges Computerworld-avis. Her er også et interview med Miguel de Icaza, manden bag open source-implementeringen af Silverlight.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos