Rapport: Nu får vi Google-tv i stuen

Google samarbejder med Intel, Sony og Logitech om at bruge Android til web-tv, fortæller New York Times.

Artikel top billede

I 30'erne kom de første danskproducerede tv-udsendelser - nu vil Google ind i stuen ved at kombinere Android med tv-applikationer.

Computerworld News Service: Google arbejder sammen med Intel, Sony og andre om at udvikle Google TV, en tjeneste der skal bringe alle søgegigantens web-tilbud ind i folks dagligstuer, fortæller New York Times.

Google TV vil kombinere virksomhedens styresystem til mobile enheder, Android, med applikationer til tv-enheder, blandt andet set-top bokse, lyder det i avisen.

Tv-teknologien vil køre med Intels Atom-chip, forsætter artiklen, og Google vil udvikle en ny version af virksomhedens Chrome-browser til tv-projektet.

Wall Street Journal kan rapportere om noget lignende. Begge aviser citerer unavngivne kilder.

"Vi kommenterer ikke på rygter og spekulationer," svarede en repræsentant for Google. Sony nægter også at udtale sig om sagen.

Ved hjælp af Android ville man kunne overføre de mange applikationer, der allerede er blevet udviklet til styresystemet på smartphones til tv i stedet. De virksomheder, der arbejder på projektet, som blandt andet skulle indbefatte Logitech, "forestiller sig en teknologi, der vil gøre det lige så nemt for tv-brugerne at navigere blandt web-applikationer som for eksempel det sociale netværk Facebook eller fotodelings-hjemmesiden Picasa som det er at skifte kanal på tv'et," skriver New York Times.

Som en del af initiativet vil Google åbne tv-platformen for Android-udviklere ved hjælp af en software udviklingspakke, fortæller avisen desuden.

Der findes allerede nu flere firmaer, der er begyndt at bruge Android på enheder, der er lavet til tv, som for eksempel top-set bokse og 2D/3D-acceleratorer designet omkring MIPS Technologies' chip-arkitektur. MIPS har, sammen med sine partnere, lavet det udviklingsarbejde på Android, der gør det muligt at bruge styresystemet med sådanne enheder.

Android er designet til at fungere med Arms processor-kerner, de mest almindelige kerner i smartphones, men nogle virksomheder har overført Android til andre chip processor-arkitekturer, som for eksempel MIPS og Intels x86 processor-arkitektur.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job