Rapport: Nu får vi Google-tv i stuen

Google samarbejder med Intel, Sony og Logitech om at bruge Android til web-tv, fortæller New York Times.

Artikel top billede

I 30'erne kom de første danskproducerede tv-udsendelser - nu vil Google ind i stuen ved at kombinere Android med tv-applikationer.

Computerworld News Service: Google arbejder sammen med Intel, Sony og andre om at udvikle Google TV, en tjeneste der skal bringe alle søgegigantens web-tilbud ind i folks dagligstuer, fortæller New York Times.

Google TV vil kombinere virksomhedens styresystem til mobile enheder, Android, med applikationer til tv-enheder, blandt andet set-top bokse, lyder det i avisen.

Tv-teknologien vil køre med Intels Atom-chip, forsætter artiklen, og Google vil udvikle en ny version af virksomhedens Chrome-browser til tv-projektet.

Wall Street Journal kan rapportere om noget lignende. Begge aviser citerer unavngivne kilder.

"Vi kommenterer ikke på rygter og spekulationer," svarede en repræsentant for Google. Sony nægter også at udtale sig om sagen.

Ved hjælp af Android ville man kunne overføre de mange applikationer, der allerede er blevet udviklet til styresystemet på smartphones til tv i stedet. De virksomheder, der arbejder på projektet, som blandt andet skulle indbefatte Logitech, "forestiller sig en teknologi, der vil gøre det lige så nemt for tv-brugerne at navigere blandt web-applikationer som for eksempel det sociale netværk Facebook eller fotodelings-hjemmesiden Picasa som det er at skifte kanal på tv'et," skriver New York Times.

Som en del af initiativet vil Google åbne tv-platformen for Android-udviklere ved hjælp af en software udviklingspakke, fortæller avisen desuden.

Der findes allerede nu flere firmaer, der er begyndt at bruge Android på enheder, der er lavet til tv, som for eksempel top-set bokse og 2D/3D-acceleratorer designet omkring MIPS Technologies' chip-arkitektur. MIPS har, sammen med sine partnere, lavet det udviklingsarbejde på Android, der gør det muligt at bruge styresystemet med sådanne enheder.

Android er designet til at fungere med Arms processor-kerner, de mest almindelige kerner i smartphones, men nogle virksomheder har overført Android til andre chip processor-arkitekturer, som for eksempel MIPS og Intels x86 processor-arkitektur.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job