Hosted Drupal CMS planlagt til i år

Hosted Drupal CMS vil blive lanceret cirka samtidig med Drupal 7, en større opgradering til den open source-baserede platform.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Acquia håber at kunne gøre en hosted version af virksomhedens CMS-system Drupal alment tilgængeligt om cirka tre måneder, fortalte Acquias teknologidirektør i denne uge.

Tjenesten, der får navnet Drupal Gardens, er for øjeblikket i beta-test sammen med "nogle tusinde" brugere, siger Dries Buyaert, som har skabt Drupal og været medgrundlægger af Acquia, der er den kommercielle virksomhed bag teknologien.

Tjenesten vil være baseret på Drupal 7, en opgradering til den CMS-software, der vil blive udgivet omkring samme tidspunkt, fortalte Dries Buyaert under konferencen Open Source Business Conference, der løb af stablen i San Francisco i onsdags.

Drupal er en software-platform, der bruges til at publicere hjemmesider og til at håndtere tekst, billeder og andet indhold på hjemmesiderne. Der er blevet desuden blevet brugt af enkeltpersoner til at udgive blogs og af større organisationer som for eksempel det hvide hus og NASA til deres hjemmesider.

Men Drupal er også blevet kritiseret for ikke at være lige så nemt tilgængeligt som andre webpublicerings-systemer, først og fremmest Wordpress.

"Drupal indeholder en del add-on moduler, der gør systemet meget kraftfuldt, så man kan en masse ting med det, men samtidig kræver det også en del arbejde, siger Brice Dunwoodie, der står bag hjemmesiden CMSwire.com, der beskæftiger sig med content management-branchen.

Drupal 7 vil blive knyttet sammen med Drupal Gardens med en række vidt udbredte add-on moduler, der tilsammen udgør en basispakke, der indeholder en del muligheder, som brugerne så ikke selv behøver tilføje.

Der vil desuden være indgå et opdateret interface til håndtering af hjemmesider, der vil gøre systemet nemmere at anvende.

"Et af hovedformålene for Drupal Garden er at tilbageerobre en del af low- og mid-end-delen af markedet fra sådan nogle som Wordpress og Joomla," fortalte Brice Dunwoodie.

På nogle måder har Acquia vendt den sædvanlige udviklingsmodel for software-as-a-service på hovedet. Etablerede leverandører som Salesforce.com begyndte i sin tid med et kerneprodukt og udvidede sidenhen med en platform til kunder og partnere, hvorpå der kunne tilføjes nye funktioner.

Eftersom Drupal er open source, har udvikler-fællesskabet allerede nu skabt dusinvis af add-on moduler, der kan knyttes til Drupal Gardens, tilføjede Dries Buyaert.

Den hostede tjeneste vil være gratis hele 2010, hvorefter Acquia vil tilbyde en gratis basispakke og derudover abonnement-tjenester med mere avancerede funktioner. Ifølge Drupal Gardens' hjemmeside vil prisen spænde fra godt 110 kroner til godt 330 kroner om måneden per hjemmeside.

Abonnementstjenesten vil være rettet mod virksomheder, der planlægger at etablere 'micro-sites' til håndtering af projekter, konferencer og kampagner, fortalte Dries Buyaert.

Hvis virksomhederne ikke længere ønsker at benytte tjenesten, så vil det blive muligt at downloade kildekoden til Drupal Gardens CMS-platformen og køre det hele in-house i stedet, sagde han.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect