Atter problemer med skolernes ustabile test-system

Systemet til de nationale skoletest fortsætter med at virke ustabilt. Både i går og i dag har der været problemer.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck (Foto: Mikael Rieck)

Selvom leverandøren COWI skulle have udbedret problemerne for mere en uge siden, så de seneste ugers testkaos skulle være slut, har der igen i går og i dag været problemer.

Computerworld har fået flere henvendelser fra skolelærere, der har oplevet problemerne. En lærer beskriver problemerne som "lange svartider, blanke skærme og systemer der ikke svarer…"

Skolestyrelsen, der har det overordnede ansvar for at sikre de nationale test, har allerede informeret om de nye problemer.

"Skolestyrelsen fik her til morgen henvendelser fra en del skoler, som gennemførte de nationale test, og som oplevede tekniske problemer. Skolestyrelsens leverandør, COWI, har her til formiddag oplyst, at den driftsforstyrrelse, som der var tale om, er elimineret," skriver Skolestyrelsen på sin hjemmeside.

Folkeskolen.dk skriver dog, at problemer allerede begyndte i går, og at de ramte skoler har oplevet en "hvid skærm" og et timeglas - de samme problemer, som tidligere på måneden fik Skolestyrelsen til midlertidig at aflyse de nationale test.

Belastningstest fejlede

Aflysningen af skole-testene rammer omkring 15.000 skolelever om dagen, der må se deres planlagte prøver blive udskudt.

Da Computerworld interviewede COWI-direktør Knud Erik Christensen i forbindelse med nedbrudet for nogle uger siden, sagde han, at problemerne ikke skyldtes for mange brugere af systemet på samme tid.

"Der er ikke nogen stor belastning af brugere, for der er jo de brugere, vi forventede."

Så der er andre fejl, end det at der er mange på systemet?

"Det er klart."

Senere, da systemet var oppe igen, forklarede Skolestyrelsen skriftligt, at "de adaptive test havde skabt en stor belastning i it-systemet, som COWI's belastningstest ikke havde taget højde for."

"Nu har man optimeret softwaren og forhøjet kapaciteten på serverne, og efterfølgende belastningstest har vist, at svartiderne nu er nedbragt. Testene har samtidig tjekket samspillet på tværs af it-systemet, og på den baggrund anbefaler COWI, at testsystemet kører igen," skrev Skolestyrelsen på sin hjemmeside.

Mange test-problemer

Det er ikke første gang, at der har været problemer med de digitale test i Folkeskolen.

I sommer erkendte systemleverandøren Cowi, at det var muligt at snyde med besvarelserne i folkeskolens digitale afgangsprøver.

Sidste sommer floppede den digitale generalprøve, og for to år siden ramlede det hele sammen for hundredvis af elever, der sad midt i eksamen.

Cowi, der står i spidsen for test-systemet, som også VIA, @ventures og CSC har været med til at udvikle, blev i maj 2009 opkrævet en bod på 15.000 kroner om dagen, fordi systemet ikke fungerede i overensstemmelse med kontrakten med Skolestyrelsen.

Det har foreløbig kostet over 100 millioner kroner at udvikle de nationale test.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo