Gmails når ikke frem til Outlook-brugere

E-mails når aldrig fra Gmail-serveren til Outlook pc-klienter på grund af en bug i synkroniseringsværktøjet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En fejl i Googles Apps' Sync for Microsoft Outlook-værktøj, der tilsyneladende har eksisteret i flere måneder, bevirker, at nogle e-mails bliver liggende i Gmail-serverne og aldrig bliver downloadet til Outlook.

På den måde kan der ske det, at slutbrugerne først ser beskederne, når det er for sent eller måske aldrig ser dem.

Slutbrugerne i de organisationer, der er ramt af fejlen, skal jævnligt tjekke deres Gmail for at sikre, at der ikke ligger oversete e-mails, som aldrig er nået frem til Outlook-klienten.

Google anerkendte problemet 12. marts og lovede at rette fejlen i sidste uge, hvilket virksomheden ikke kunne holde. Den nye plan er at have en løsning klar i denne uge.

"Når vi har fikset server-problemet, så vil vi udsende en automatisk opdatering, der skal gensynkronisere mailboksen, for at sikre at mails der ikke er blevet downloadede nu bliver videresendte," skrev en repræsentant for Google, der er kendt som 'Advisor Wesley' på Google Apps diskussions-forummet, 12. marts.

Wesley fortæller, at fejlen blev introduceret sammen med en opdatering tidligere i marts, men flere Apps-administratorer fortæller i trådene på omtalte forum, at deres organisationer har haft det samme problem i månedsvis og måske helt tilbage til juli sidste år.

Det står ikke klart, hvor udbredt problemet er, eller om der findes særlige omstændigheder, der udløser det. Wesley skriver, at fejlen "først og fremmest" rammer slutbrugere, der ikke har downloadet beskeder til Outlook i flere dage i træk.

Men det er der flere Apps-administratorer, der ikke er enige i, og de fortæller, at problemet også har ramt brugere, der ikke lader mails ophobe sig i Gmail.

Google har ikke umiddelbart ville kommentere på sagen.

Google lancerede den gratis Outlook plug-in, Sync for Microsoft Outlook, i juni 2009 for at give brugerne mulighed for at benytte Outlook som front end til Gmail og kalender-komponenterne i Premier og Education-versionerne af samarbejds- og kommunikations-værktøjet. Premier-udgaven koster knap 300 kroner om året, mens Education-udgaven er gratis.

Google fik en del opmærksomhed i forbindelse med udgivelsen af Apps Sync for Microsoft Outlook, og selskabet fortalte, hvordan det ville blive et vigtigt værktøj for større virksomheder til at lette skiftet fra Exchange til Gmail.

I sidste uge lancerede Google et gratis server side-værktøj, Google Apps Migration for Microsoft Exchange, der skal simplificere og automatisere migrationen af e-mail, kalender og kontakt-data fra Exchange til Google Apps.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

    Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank