Googles Street View-biler sniffer dine WiFi-data

Google Street View-biler, der fotograferer veje og gader, sniffer løs på de trådløse netværksdata og indsamlet indhold af borgeres internet-kommunikation

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google har besluttet, at virksomhedens Street View-biler ikke længere skal indsamle trådløse netværksdata efter en pinlig privacy-bommert.

Det sker, efter det er kommet frem, at Googles Street View-biler har indsamlet indholdet af brugeres internetkommunikation over åbne trådløse netværk, på trods af at virksomheden tidligere har hævdet det modsatte.

Google bedyrer, at oplysningerne er blevet indsamlet på grund af en fejl.

Selskabets Street view-biler har indsamlet indholdet af datakommunikation fra Wi-Fi-netværk uden kodeordsbeskyttelse, oplyser virksomheden i et blogindlæg.

Googles Street View-biler er bedst kendt for at køre omkring i byer og metodisk fotografere fra gadeplan.

Disse gadeplans-billeder bliver derefter integreret i Google Maps.

Du kan læse mere om Street View i Danmark her.

Derudover har Googles biler også logget visse netværksdata - SSID-information og MAC-adresser - som virksomheden bruger til stedbestemmende formål for at forbedre sine web-produkter.

Google har udtalt, at virksomheden ikke har næsen i andre data, der sendes over netværkene, hvilket altså har vist sig at være forkert.

Det var dog ifølge Google selv blot en fejl.

"I 2006 skrev en udvikler, der arbejdede på et eksperimentelt Wi-Fi-projekt, et stykke kode, der tog prøver af alle kategorier af offentligt tilgængelige Wi-Fi-data," forklarer Google.

"Et år senere, da vores mobile team påbegyndte et projekt om at indsamle grundlæggende Wi-Fi-netværksdata såsom SSID-information og Mac-adresser ved hjælp af Googles Street View-biler, så inkluderede de denne kode i deres software.

Det skete, selv om projektlederne ikke havde bedt om og ikke havde nogen intentioner om at bruge indholds-data."

Alt skal slettes

Google opdagede fejlen i forbindelse med en audit af Wi-Fi-dataene fra Street View efter anmodning fra datatilsynsmyndighederne i Hamborg i Tyskland.

Virksomheden vil nu sætte en tredjepart til at gennemgå den software, som Street View benytter, for at sikre at alle potentielt personfølsomme data bliver slettet.

"Herudover har vi i lyset af de bekymringer, der er rejst, besluttet at fuldstændigt stoppe med at indsamle Wi-Fi-netværksdata ved hjælp af vores Street View-biler," tilføjer Google.

Nok kun mindre bidder

Fordi Street View-bilerne som regel er i fart, har de sandsynligvis kun indsamlet mindre bidder af information fra åbne netværk, men de kan dog have opfanget personfølsomme data fra ukrypterede websider såsom Googles egen Gmail, som først for nylig begyndte at kryptere webforbindelserne.

"Fra næste uge begynder vi at tilbyde en krypteret version af Google-søgning," oplyste Google i fredags. Googles indsamling af netværksdata har kun været et problem for folk med åbne, ukrypterede netværk. Google ville ikke have været i stand til at logge nogen forståelige data fra netværk krypteret med WEP (wired equivalent privacy) eller WPA (Wi-Fi protected access).

Udviklerteamet hos Google arbejder hårdt på at gøre sig fortjent til din tillid," siger Google. "Og vi er med al tydelighed klar over, at vi svigtede slemt i dette tilfælde."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job