CA Technologies får ny dansk chef

CA Technologies' danske afdeling får ny chef. Og han har gode nyheder til de danske CA-medarbejdere.

Artikel top billede

Nils Petersen er ny topchef for CA Technologies i Danmark.

Las Vegas: Nils Petersen hedder manden, der for nylig har sat sig bag roret for CA Technologies' danske afdeling.

Frem til 1. maj har der stået salgschef på visitkortet, men nu kan han så kalde sig for chef for hele butikken.

Nils Petersen overtager jobbet fra Henrik Nilsson, der i stedet sætter sig på en ledende post i den samlede nordiske forretning.

Computerworld møder Niels Petersen i Las Vegas i forbindelse med konferencen CA World, og han har godt nyt omkring fremtiden for den danske filial.

"Danmark går helt fri af de fyringer, som blev annonceret tidligere på året. Faktisk er vi i gang med at ansætte folk," siger Nils Petersen.

For godt og vel en måned siden var den amerikanske topchef for CA, Bill McCracken, ellers ude og sige, at op mod tusind ansatte kunne forvente at få en fyreseddel. Men det berører altså ikke Danmark.

"I løbet af den seneste måned har vi ansat tre nye medarbejdere, så vi er i gang med at øge organisationen," fortæller Nils Petersen.

Vil tilpasse til det danske marked

Nils Petersen har lang erfaring inden for enterprise software. Blandt andet har han været topchef for Mercury Interactive, som siden blev opkøbt af HP, og i en periode derefter var han chef for HP's software-forretning i Danmark.

En af de ting, Nils Petersen har planer om at kaste sig over i sit nye arbejde, er at få tilpasset forretningen, så den passer bedre ind i et dansk marked.

"Min vision er at finde de produkter, der passer til det danske marked og sælge dem på den rigtige måde. I USA har man jo nogle enorme kunder, der får leveret nogle løsninger, der passer til dem. Men i Danmark har vi måske to eller tre virksomheder, som de løsninger er interessante for. Derfor nytter det ikke noget at markedsføre bredt, men i stedet er vi nødt til at gå direkte til kunden," fortæller han.

Noget af det, der fylder meget i it-verdenen generelt, og som i særdeleshed også fylder meget på CA World, det er Cloud Computing. Og den nye CA-chef fortæller da også, at det bliver et vigtigt forretningsområde for CA i Danmark.

"Jeg skal ud og tale om cloud som vision og strategi. Det bliver en af mine helt store opgaver," siger Nils Petersen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S