EET Nordic køber IT-Distribution

RAM-distributøren EET Nordics datterselskab IOD køber IT Distribution.

Af Klaus Krabbe

For EET Nordic er købet af IT Distribution et led i koncernens strategi om at blive en af de førende nichedistributører i Skandinavien.
– IOD og IT Distribution komplementerer hinanden godt. IT Distribution har en række produkter til pc, som vi ikke har. Med købet får vi fyldt nogle huller og får samtidig styrket eksporten, siger Jess Nielsen, administrerende direktør i IOD (IBM Network & Harddrive Distributor).
Med sammenlægningen kommer EET Nordic-gruppen op på en forventet årsomsætning på en milliard kroner, hvoraf nyerhvervelsen bidrager med omkring 130 millioner kroner.
EET blev grundlagt for ti år siden og er i dag en af de store distributører i Norden af hukommelsesprodukter, netværk og IT-tilbehør. I 1993 blev IOD etableret som et IBM kompetencecenter og distribuerer i dag med 27 medarbejdere IBM-produkter inden for netværk, harddiske, kommunikationsprodukter og fladskærme. IT Distribution blev grundlagt i 1995 som PC-Brokers’ datterselskab. Forretningsområdet er options, komponenter og reservedele. En af stifterne er Henrik Hammer, der fortsætter som eksportdirektør og indtræder i direktionen af IOD IT Distribution, der bliver selskabets nye navn.
– Med sammenlægningen får vores kunder, der typisk er de største nationale forhandlere, mulighed for at samle indkøb af IBM-produkter ét sted, siger Jess Nielsen.

Forhandlet siden april
EET har forhandlet med PC-Brokers om at købe datterselskabet IT Distribution siden april i år. I sidste uge brød forhandlingerne sammen. Banken ville ikke godkende den kontrakt, der indebar, at forhandlerne ville få deres tilgodehavender på bekostning af bankens tilgodehavende.
– Vi vidste ikke, at PC-Brokers skulle have kontrakten godkendt af banken, og i øvrigt kom det som en overraskelse for os, at PC-Brokers gik i betalingsstandsning få dage senere, siger EET Nordics koncernchef Per Frost og tilføjer:
– Banken fandt, at det var en bedre forretning at lukke PC-Brokers og sælge IT Distribution til os.
I stedet for at købe IT Distribution af PC-Brokers endte EET Nordic med at købe virksomheden af det advokattilsyn, som Skifteretten har udmeldt i halen på betalingsstandsningen. Købsprisen ønsker ingen af parterne at oplyse.
PC-Brokers ejes i øvrigt delvist af ventureselskabet Service Udvikling, som Lønmodtagernes Dyrtidsfond ejer knap halvdelen af.

Læses lige nu

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS