Europas største sag om piratkopier på vej i retten

Politiet har sigtet tre danskere, som har solgt 130.000 cd’er med piratkopieret software. Det ulovlige software ville have kostet 1,5 milliarder kroner med gyldige licenser.

Af Magnus Bredsdorff

Dansk politi er i øjeblikket ved at optrevle Europas hidtil største sag om piratkopieret software. Tre danskere, to fra Sønderjylland og en fra Sjælland, er sigtet i sagen.
De tre har stået bag salget af såkaldte sølv-cd-rom’er. De adskiller sig fra hjemmebrændte cd-rom’er ved at kræve masseproduktion på fabrik. I hvilket europæisk land cd’erne er fremstillet, vil softwareproducenternes organisation BSA (Business Software Alliance) ikke afsløre.
I alt har de tre sigtede solgt 130.000 cd-rom’er. Langt hovedparten af køberne bor i Danmark. BSA og politiet har sammen fundet materiale, der beskriver indholdet på hver af cd-rom’erne. På baggrund af det materiale har BSA regnet sig frem til, at var de samme programmer blevet købt i samme mængder med licenser, så havde der stået 1,5 milliarder kroner på prislappen.

Omsatte for 26 millioner
Det er langt sværere at regne ud, hvor stort softwareproducenternes reelle tab er. BSA har derfor heller ikke lagt sig fast på, hvor stort erstatningskravet bliver. Formanden for BSA i Danmark, nordmanden Norvald M. Heidel, henviser til tilsvarende sager i mindre målestok fra Sverige, hvor erstatningen blev mellem otte og ti millioner kroner.
I den danske sag må kravet dog blive mindst 26 millioner kroner. Så meget har salget af cd-rom’erne ifølge vicekriminalkommissær Preben Andersen fra Rigspolitiets IT-støtteenhed indbragt de tre sigtede.
Politiet gik ind i sagen med en razzia i marts sidste år, og ifølge Preben Andersen har hver cd kostet 200 kroner. Cd’erne med navnene Silverado, Best of Internet og Vegas er blevet annonceret til salg på nyhedsgrupper på Internet og gennem mere traditionelle salgskanaler som Den Blå Avis.
– Hver måned har mellem 3.000 og 6.000 danskere ventet på at modtage en ny udgave af pirat-cd’erne, fortæller Preben Andersen.

Mellemmænd
På den baggrund konkluderer han, at der har været en række mellemmænd indblandet i distributionen. Om der også bliver straffesag mod dem, vil han endnu ikke udtale sig om.
Norvald Heidel finder det skræmmende, at de ulovlige cd’er har fundet vej til så mange danske hjem.
– Det er ikke uskyldige drengestreger, det her. Det er alvorlige forbrydelser, tordner han.
Ifølge BSA’s danske advokat, Niels Andersen, så er det at sammenligne med hæleri, når køberne af pirat-cd-rom’er installerer programmerne på deres harddiske. Alligevel regner Norvald Heidel ikke med, at BSA vil anstrenge sig for at retsforfølge brugerne, fordi organisationen ikke bryder sig om at gennemføre softwarerazziaer i de danske hjem. BSA opfordrer derimod alle køberne til at returnere cd’erne.
Ifølge Preben Andersen fortsætter efterforskningen i sagskomplekset. Han mener dog, at dele af sagen mod de tre sigtede snart er klar til, at anklagemyndigheden kan få dem i retten. Vicekriminalkommissæren ønsker ikke at oplyse flere detaljer om de sigtede. De risikerer ét års fængsel oven i erstatningskravet. Det er maksimumstraffen for brud på ophavsretsloven.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S