Amazon fanget af dansk momsgrænse

Det er slut med momsfrie bøger fra Internetboghandlen Amazon. Den engelske afdeling af virksomheden har solgt så mange bøger i Danmark, at den er blevet tvunget til at lade sig momsregistrere.

Af Daniel Bergsagel, IDG Online

Bøger købt hos Internetboghandlen Amazon.co.uk er med et slag blevet 25 procent dyrere. I løbet af sommeren oversteg den engelske del af Amazon grænsen for, hvor meget en udenlandsk virksomhed må sælge til Danmark uden at betale moms. Derfor er Amazon i England blevet momsregistreret i Danmark.

- Når en virksomhed sælger fysiske varer fra et EU land til Danmark, skal der betales moms, hvis omsætningen kommer over 280.000 kroner om året, siger pressesekretær i Told & Skat Rene Andersen. Han vil dog ikke bekræfte om Amazon.co.uk er blevet momsregisreret.
- Jeg må ikke udtale mig om enkeltsager, siger han.

Men det kan Amazon. Fra England lyder det, at virksomheden er blevet momsregistreret i Danmark. En repræsentant fra virksomheden ville dog ikke svare på, hvor meget det har påvirket salget af bøger til Danmark.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS