Forlist fusion får stor efterregning

Den skandinaviske telefusion, der ikke blev til noget, koster nordmændene 250 millioner norske kroner.

Af Birte Matsen

Prisen for den strandede Telia/Telenor-fusion er 250 millioner norske kroner. Men regningen kan vise sig at blive endnu højere, skriver den norske Nettavisen, fordi de to selskaber endnu ikke er enige om, hvordan udgifterne skal fordeles mellem de to, om det bliver 40/60, i henhold til fusionstallene, eller halvdelen til hver. Og Telenors koncernchef Tormod Hermansen ville på et pressemøde fredag ikke uddybe om de 250 millioner kun dækker 40 procent af den samlede regning.
? Vi har indregnet de omkostninger, vi mener, vi skal bære, var hans lakoniske svar.
? Det her taler vi med Telia om, og som altid i en kammeratlig tone, tilføjede han.

Rekordregnskab
Fredag var på mere end en måde dagen for store tal hos Telenor. Koncernen fremlagde et rekordregnskab med et resultat før skat på 3,3 milliarder norske kroner. Salgsoverskuddet nåede 1,1 milliarder og blev det højeste for Telenor nogensinde. De fine tal til trods, indeholder regnskabet dog også et par dystre af slagsen. Selskabets engagement i udlandet bidrog med et samlet underskud på 1,2 milliarder kroner, skriver Computerworld Norge.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S