Tvist om webkopiering ender i retten

En kamp om kopiering af hjemmesider, kildekoder og koncepter skal nu for Retten i Nyborg. ScanNet vil gå hele vejen til Højesteret for at vinde over konkurrenten Uniweb.

Af Jens Bertelsen, IDG Online

IT-firmaet A/S ScanNet i Kolding hiver nu et konkurrerende IT-firma fra Kerteminde for retten. Dommeren skal afgøre mere end et års tvister mellem de to parter. ScanNet beskylder det mindre firma, Uniweb ApS, for systematisk at have kopieret ScanNets koncepter, kildekoder og gode idéer i strid med al logik og forretningsbetingelser.

Uniweb afviser enhver snak om brud på aftalerne.

Historien starter for godt to år siden, hvor Uniweb blev optaget som forhandler hos ScanNet. Uniweb købte sig til plads på ScanNets servere og videresolgte pladsen som webhoteller til sine egne kunder. Sidste efterår købte Uniweb kildekoden til den portal, ScanNet havde udviklet til koldingenserne, www.kolding.dk. Men Uniweb købte ifølge ScanNet kun retten til at bruge softwarem for en enkelt portal - portalen for Kerteminde, www.kerteminde.byportalen.dk.

En af funktionerne i denne software er et såkaldt online-upload modul, der gør det muligt at redigere portalerne online.

- Pludselig fik vi emails fra folk, der ikke kunne forstå, at vi kopierede Uniwebs produkter, siger direktør Kim Madsen, ScanNet, som nu sagsøger Uniweb.

- Det viste sig, at Uniweb havde udviklet yderligere fem portaler for fynske byer. Vi kunne gå ind og sammenligne kildekoden med vores egen Kolding-portal, og koden var nøjagtig den samme, siger Kim Madsen.

- De havde ikke engang ændret administrator-passwordet, så hvis vi ville, kunne vi have ændret oplysningerne på for eksempel Odense-portalen, fortsætter han.

ScanNet: Alt vores arbejde kopieres
- Alle design og programmeringsopgaver, som leveres herfra, er beskyttet under vores forretningsbetingelser, og vi blev aldeles chokerede, da vi opdagede, at softwaren, der var købt til Kerteminde blev kopieret videre til blandt andre Odense, Nyborg, Svendborg, Fåborg og Ærø, siger Kim Madsen.

Men ScanNet går ikke rettens vej alene på grund af de fem fynske portaler. Kim Madsen føler, at Uniweb kopierer alt hvad ScanNet foretager sig.

- Hvis vi fylder 10 Mb ekstra på vores webhoteller, så gør Uniweb det samme efter få timer. Selv jobannoncerne på vores hjemmeside bliver kort efter offentliggørelsen kopieret af Uniweb, siger Kim Madsen.

Uniweb ryster på hovedet
Hos Uniweb ryster man på hovedet over anklagerne. Firmaets stifter og direktør, Toke Terkelsen, vil ikke udtale sig om sagen. Han henviser til bestyrelsesformand Henning Nielsen, der ikke lægger skjul på sin holdning til sagen.

- Det her er ren chikane fra ScanNet, udtaler Henning Nielsen og fortsætter:

- Vi har en klar aftale med ScanNet om, at Uniweb har købt softwaren uden copyright eller andre rettigheder. Det ved ScanNet godt, siger Henning Nielsen.

I en udtalelse på Uniwebs hjemmeside skriver Henning Nielsen:
- Uniweb ser alene den anlagte retssag, især med ScanNets dominerende stilling i markedet, som hindring af den fri konkurrence, hvilket både er uforståeligt og beklageligt.

ScanNet har 12 medarbejdere, der i det senest afsluttede regnskabsår omsatte for 14,5 millioner kroner, oplyser selskabet. Uniweb oplyser på hjemmesiden, at der er ni medarbejdere.

Kim Madsen fra ScanNet frygter, at sagen bliver svær at vinde, fordi der mangler retspraksis på området. Og en diskussion om kildekoder bliver også en teknisk udfordring for byretsdommeren i Retten i Nyborg. Men Kim Madsen kan ikke længere leve med Uniwebs forretningsmetoder:

- Jeg har givet vores advokat en blankocheck. Hvis sagen skal føres videre til Højesteret, gør vi det, siger han.

Læs også PC Worlds artikel om patentering og copyright her.

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Region Sjælland

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S