Falske IT-håb for studerende

Studerende på de nye korte IT-uddannelser er langt fra sikre på at få job, når de bliver færdige. Allerede nu er der høj ledighed blandt de færdiguddannede. Og ledigheden stiger.

Af Jesper Himmelstrup og Bjarke Feldt-Rasmussen

IT-branchen skriger på arbejdskraft. Derfor har der i år været et rekordstort antal optagne på de korte IT-uddannelser. Men det er de færreste af disse optagne, der ender som stjerner på IT-himlen.

IT-branchen kan nemlig ikke bruge folk med en kort uddannelse uden praktisk erfaring. De korte videregående IT-uddannelser giver ikke de færdiguddannede tilstrækkelige kvalifikationer til at opfylde IT-branchens behov.

Stor arbejdsløshed

? Det var jo ikke det, de skreg på. Det, de skreg på, var dygtige talentfulde IT-folk, og så laver vi i stedet nogle fiduser på to år. Det er halvdelen af den tid, det tager at uddanne sig til cykel-smed, siger Jakob Lange, leder af Den Koordinerede Tilmelding.
? Vi ser allerede mange nyuddannede IT-folk uden arbejde, og tallet ser ud til at stige i løbet af efteråret, siger Morten Jørgensen, informationsmedarbejder i Prosa, der blandt andet organiserer datamatikerne.

Læs mere i fredagens Computerworld

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics