Af Torben R. Simonsen *, Computerworld
U-lande skal have fri adgang til databanker om flora og fauna i den industrialiserede verden. Det vedtog en international konference med repræsentanter fra 26 lande på et møde i København.
Forpligtende samarbejde
Det nye forpligtende samarbejde er døbt GBIF, Global Biodiversity Information Facility. Samarbejdet skal give u-lande digital adgang til alverdens databanker om flora og fauna. I slutdokumentet fra mødet i København opfordres alle lande til at deltage i udviklingen af nye digitale systemer, der blandt andet skal give u-lande lettere adgang til de enorme mængder af biologiske data, der findes på uddannelsesinstitutioner og museer i den industrialiserede verden.
Nem digital adgang
Hidtil har udviklingslandene kun haft mulighed for at få adgang til videnskabelige data om deres egen mangfoldige fauna og flora ved fysisk at aflægge besøg på for eksempel museer i de industrialiserede lande, hvor disse data af historiske grunde er samlet.
Med den digitale mulighed vil forskere i ulandene kunne skaffe sig væsentlig information om ulandenes egen flora og fauna fra disse internationale databanker.