Af Jens Bertelsen, Computerworld Online
Siden konsulenthuset Cap Gemini i maj sidste år overtog konkurrenten, Ernst & Young Management Consulting, er det gået godt fremad med en international vækst på 60,5 procent.
De foreløbige regnskabstal for år 2000 viser en omsætning på 51,6 milliarder kroner (6,9 milliarder euro) og et driftsoverskud på 5,2 milliarder kroner (691 millioner euro). Det er en vækst i overskuddet på 47 procent i forhold til året før.
I Norden nåede omsætningen op på 4,5 milliarder kroner, hvilket ifølge det svenske IDG-blad, IT-Branchen, udgør en vækst på 29 procent i forhold til året før. Den danske afdeling med 400 ansatte ønsker over for Computerworld Online endnu ikke at oplyse, hvordan regnskabet ser ud for Danmark.
IT- og management-koncernen, der verden over beskæftiger 57.000 mennesker, forventer en vækst i omsætningen i år på knap 40 procent til omkring 71,6 milliarder kroner (9,6 milliarder euro).
Relevant link:
Cap Gemini Ernst & Young pressemeddelelse