Af Christian Lund, Computerworld Online
På Birkerød bibliotek mener man ikke, at computerne skal bruges til at vise porno. Biblioteket har derfor indført et filter, der automatisk blokerer for sider med sex.
- Vi anvender filtersoftware på de Internet-computere, der er til rådighed for publikum. Hensigten er at forhindre adgangen til pornografisk materiale på de offentlige computere både for børn og voksne, lyder det fra biblioteket.
Danmarks Biblioteksforening synes ikke om Birkerøds tiltag.
- Filtre er en censur foranstaltning. Vil man undgå, at lånere sidder og ser porno, så bør man hellere opstille computerne i et åbent rum, som personalet kan overvåge, siger Kirsten Jensen, faglig konsulent i Danmarks Biblioteksforening.
Foreningen Digital Rights er endnu mere kritiske over for det opsatte filter.
- Man har taget et verdensatlas ind på hylden og sætter så et censurstempel på visse sider ? det er helt forkert, siger Rikke Frank Jørgensen fra Digital Rights.
Foreningen mener, at Birkerød bibliotek er ude med en moralsk pegefinger, som det ikke er bibliotekets opgave at give.
Bibliotekschef i Birkerød, Mona Madsen, afviser, at der er tale om en moralsk pegefinger.
- For os handler det om ressourcer. Vi har 11 computere, der altid er tæt besat, siger hun.
Hun forklarer, at filtrene er indført for at give plads til de brugere, der benytter computeren til informationssøgning.
- Man kan kalde det censur - men vi vil nu nærmere sidestille det med det valg eller fravalg, biblioteket altid har foretaget på materialeområdet, siger hun.