Omdøb feriebillederne på en gang

Du kan nemt give feriebillederne navn og fortløbende nummering på en gang uden at gøre det manuelt ved hver enkelt foto. Se her hvordan du gør - og spar masser af tid.

Du er lige kommet hjem fra påskeferien, der bød på en uge i de franske alper med ski og tømmermænd.

Digitalkameraet er fyldt op med billeder, som du smider over på harddisken, og nu ville det så være rart, hvis ikke de alle sammen hed noget a la DCIM344.JPG.

Men med et smart, lille trick kan du hurtigt omdøbe alle dine billeder på en gang og oven i købet give dem fortløbende numre. Og du behøver ikke at downloade eller installere noget som helst.

Marker alle de billeder, der skal omdøbes. Højreklik på det første og vælg ’Omdøb’ og skriv for eksempel ’Val Thorens 2008 (1)’ og tryk Enter.

Nu kommer alle billederne til at hedde Val Thorens 2008, samt de får deres respektive nummer i rækkefølgen.

Tricket virker også med andre fil-typer, og du behøver ikke begynde med det første foto, men kan vælge et hvilket som helst i rækkefølgen at begynde med. Du vælger selv, om fotoet skal begynde med nummer 1 eller noget andet - bare tallet står i parentesen.

På denne måde kan du hurtigt omdøbe alle dine DCIM1234.JPG til mere genkendelige navne.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job