Firma bag selvmords-fabrik lukker anlæg i Indien

Foxconn, der i foråret oplevede flere selvmords-forsøg blandt ansatte, lukker nu en fabrik i Indien, efter at 250 medarbejdere er blevet indlagt med svimmelhed og kvalme.

Artikel top billede

Der var stor fokus på Kinas største elektronik-fabrik Foxconn, da fire ansatte i foråret forsøgte selvmord.

Blandt andet krævede de kinesiske myndigheder bedre forhold på virksomhedens fabrikker.

Nu er der så problemer igen. Denne gang på en af Foxconns fabrikker i Indien, der producerer mekaniske dele til mobiltelefoner.

Foxconn fortæller, at firmaet har lukket fabrikken ned efter at flere medarbejdere har oplevet svimmelhed og kvalme. Det skriver IDG News Service.

Omkring 250 medarbejdere blev i fredags indlagt på et nærliggende hospital. De fleste blev udskrevet efter endt behandling, men 18 ligger stadig til observation.

Foxconn forklarer, at de nu har lukket fabrikken, så de lokale myndigheder kan kontrollere og godkende forholdene på fabrikken.

Ifølge IDG News Service mener Foxconn, at uheldet kan skyldes den rutinemæssige sprøjtning med pesticider på fabrikken, men alle mulige årsager undersøges af de lokale myndigheder.

Foxconn regner med at produktionen kan genoptages om cirka en uge.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo