Dansk mobilselskab får bøde på 50.000 kroner

Mobilselskabet Onfone skal betale 50.000 kroner. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Direktør efter bøde: Telebranchen har et problem

En mangelfuld oplysning på firmaets hjemmeside koster nu mobilselskabet Onfone 50.000 kroner i bøde.

Det oplyser Forbrugerombudsmanden.

"Onfone ApS blev politianmeldt, fordi virksomheden på hjemmesiden www.onfone.dk ikke havde givet tilstrækkelige prisoplysninger," skriver Forbrugerombudsmanden.

Ifølge markedsføringslovens § 13 skal den totale minimumspris fremgå af salgsmaterialet.

"Virksomheden havde på hjemmesiden ikke oplyst mindsteudgiften forbundet med at tegne et abonnement, selvom der var både en bindingsperiode på 6 måneder og et oprettelsesgebyr forbundet med at tegne to af abonnementerne," står der videre i en pressemeddelelse fra Forbrugerombudsmanden.

Sjette selskab som betaler

Forbrugerombudsmanden meldte sidste år i juni i alt otte teleselskaber til politiet, fordi de ifølge institutionen anførte forkerte eller mangelfulde oplysninger i deres salgsannoncer.

Sjette af otte firmaer

Onfone er nu det sjette af de i alt otte firmaer, som har betaler en bøde.

Forbrugerombudsmanden oplyser til Computerworld, at sager omkring selskaberne Telenor og Dansk Net endnu ikke er afsluttede.

Det er op til deres politikredse, hvornår sagen er afsluttet.

En række af selskaberne har tidligere kritiseret fremgangsmåden, som Forbrugerombudsmanden gjorde brug af.

De fandt det i nogle tilfælde for drastisk, mens andre kritiserede, hvordan teleselskaberne er blevet udstillet et efter et i pressen.

Læs også: Direktør efter bøde: Telebranchen har et problem

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job