Danske firmaer efterspørger især denne type it-folk

To it-jobfunktioner dominerer de danske it-stillingsopslag netop nu. Se her, hvad du skal kunne for at være en af de attraktive personer på jobmarkedet.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Læs også: Jagten på de ledige danske it-folk er gået ind

Antallet af it-relaterede jobannoncer er i kraftig stigning. Og det er især to typer medarbejdere, der efterspørges, nemlig it-ledere og medarbejdere inden for systemudvikling.

Der var således i andet kvartal 2010 852 jobannoncer inden for it-ledelse. Det er en stigning på 123,6 procent i forhold til sidste år.

I kategorien systemudvikling var der 1.710 jobannoncer. Det er 47,8 procent højere end sidste år.

Blandt de tre mest efterspurgte

Inde på Computerworld's egen jobportal, Jobworld.dk, ligger ledelse og systemudvikling begge i top tre over kategorier med flest stillinger.

Et tilfældigt kig 23. august 2010 viser, at systemudvikling ligger nummer et med 47 ledige stillinger og ledelse er nummer tre med 30 stillinger. Derimellem ligger it-drift og support med 42 stillinger.

Dimittender kommer i jobs

Hos forbundet af it-professionelle, PROSA, kan man godt mærke, at der kommer flere stillinger.

Hos fagforbundet er delen af fuldtidsledige faldet fra fem procent i januar i år til 3,7 procent i maj.

Det er blandt andet et resultat af, at mange færdiguddannede fra it-uddannelserne er kommet ud på arbejdsmarkedet, og derfor ikke har belastet ledighedsstatistikkerne. Det forklarer PROSA's formand, Niels Bertelsen.

I PROSA finder flere af a-kasse-medlemmerne altså hurtigere et job.

I maj var den samlede procentdel for medlemmer berørt af ledighed 5,3 procent. Omregnet til fuldtidsledige var den nede på 3,7 procent, da resten var arbejdsløse i under en måned.

"Der er en omsætning af medlemmer, som er stor nok til, at det forhåbentlig betyder, at ledighedsandelen også falder. Så jo jeg er optimist, og jeg kan også se, at der sker noget på området. Og som sagt, er der også kommet dimittender ind, som ikke har betydet en øget ledighed. Der er simpelthen ved at komme mere vækst i branchen på det her punkt," lyder det fra Niels Bertelsen.

Læs også: Jagten på de ledige danske it-folk er gået ind

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job