Intel får stor dansk afdeling efter milliard-handel

En gigant-aftale mellem amerikanske Intel og tyske Infineon Technologies betyder, at Intel overtager 270 ansatte i Aalborg.

Artikel top billede

270 medarbejdere i Aalborg kan se frem til at få ny arbejdsgiver.

I dag er deres arbejdsgiver tyske Infineon Technologies, men til næste år står der Intel på de ansattes visitkort.

Årsagen er, at Intel netop har indgået en aftale med Infineon Technologies om at overtage tyskernes mobil- og chipdivision, som Aalborg-afdelingen er en del af.

"Aftalen berører den komplette afdeling, som indtræder i Intel-regi," siger direktør Per Hartmann Christensen fra Infineon Technologies i Aalborg. 

Intel betaler 8,2 milliarder kroner for opkøbet. Per Hartmann Christensen fortæller, at der ikke er annonceret nogen ændringer for Aalborg-afdelingen trods ejerskiftet. Tværtimod.

"Som det er nu, er der underskrevet en intention om lave denne her aftale (mellem Infineon og Intel, red.), og den er først forudset til at blive lukket i starten af næste år, så indtil da er det business as usual," forklarer direktøren.

Forsker i ny mobilteknologi
Aalborg-virksomheden er en videntung arbejdsplads, der er dybt involveret i forskning. Blandt andet er afdelingen involveret i et projekt, som sidste år i maj satte rekord som Højteknologifondens hidtil dyreste.

Højteknologifonden oplyste dengang, at den afsatte 90 millioner kroner til forskning i fremtidens mobilteknologi. På den baggrund etablerede byens universitet i samarbejde med Infineon Technologies og Agilent Technologies et konsortium, der blev betegnet som et 4G-projekt.

Pengene fra Højteknologifonden kom blot få måneder efter, at telesektoren i Aalborg mistede virksomhederne Motorola og Texas Instruments, mens andre virksomheder fyrede medarbejdere med kompetencer inden for trådløs teknologi.

Siden dengang har Infineon Technologies' Aalborg-afdeling kastet sig ud i endnu et forskningsprojekt. Virksomheden forsker blandt andet i chipteknologi, der skal nedsætte en mobiltelefons strømforbrug.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job