Her er de fire rigeste it-danskere

Der er kun blevet plads til fire it-folk på listen over de 50 rigeste danskere.

Artikel top billede

De 50 rigeste danskere er blevet 130 milliarder kroner rigere i forhold til sidste år. Det er konklusionen på Berlingske Nyhedsmagasins seneste opgørelse over landets 50 rigeste personer.

Men det er ikke just folk fra it-branchen, der fylder mest på listen over de danske top-velhavere. Faktisk er det kun fire ud af de 50 nævnte personer, der er blevet rige af at lege med it.

Det gælder Lars Seier Christensen og Kim Fournais, der er røget ind på en henholdsvis 20. og 21. plads med en formue på 3,2 og 3,1 milliarder kroner. Formuen stammer fra aktieposter i Saxo Bank, der blandt andet står bag trading platformen Saxotrader.
Læs mere nederst på siden.

På plads nummer 28, finder man Skype-milliardæren Janus Friis, der står noteret for en samlet formue på 2,3 milliarder kroner.

Siden Janus Friis og makker Niclas Zennström i 2005 solgte Skype til amerikanske eBay for cirka 16 milliarder kroner, har den danske it-rigmand blandt andet kastet penge efter den succesfulde videotjeneste Joost, en musikstreamingstjeneste kaldet Rdio og senest i venturefonden Atomico Ventures.

Også it-investoren Ib Kunø er igen i år med på listen over rige danskere.

Hans formue stammer blandt andet fra en aktiemariotet i it-leverandøren Atea, der udover at sælge tonsvis af it-udstyr har høje forventninger til markedet for fleksible lønpakker, hvilket for nyligt har ført til opkøbet af lønhåndteringsselskabet Belle Balance.

På trods af at Kunøe har været igennem en periode med modvind, hvor han blandt andet har måttet se Mondo gå konkurs, kommer den stenrige investor ind som nummer 44 på listen med en samlet formue på 1,5 milliarder kroner.

Senest har Ib Kunøe opnået en aktieandel i virksomheden Columbus IT på 44 procent, efter han købte Michael Gaardboes aktieandel for 27 millioner kroner.

Vil du vide mere?


 

Læs mere om Saxo Bank:

Saxo Bank gik i sort på nettet

Banks it-system beskyldes for indbygget kundetab

Saxo Bank fyrer hver 10. it-medarbejder




Læs mere om Janus Friis og hans selskaber:

Skype går på børsen for over en halv milliard

Skype-stiftere bag venture-milliard til ny teknologi

Janus Friis sælger ud af Joost

Janus Friis køber sig tilbage i Skype

Janus Friis vil sælge musik på nettet

Janus Friis og Niklas Zennström sagsøger Skype


Læs mere om Ib Kunøe:


Michael Gaardboe sælger Columbus til Ib Kunøe

Ib Kunøe køber op i kriseramte Netop Solutions

Ib Kunøe går konkurs med Mondo

Ib Kunøe hårdt ramt af krisen: Pengene fosser ud

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S