Millionerne vælter ud af CSC's datterselskaber

Kun ét ud af fire datterselskaber i CSC Danmark undgår røde tal på bundlinjen. Millionerne vælter ud af selskaberne.

Artikel top billede

CSC Danmark, der efterhånden kendes som det firma, der ganggang trækker overskrifter om fejlslagne offentlige it-projekter, har netop afleveret årsregnskab for fire af koncernens datterselskaber. Og det kræver en printer med en rød farvepatron at udskrive de tre af dem.

Der er tale om selskaberne CSC Airline Solutions, CSC Consulting Group og CSC Datalab, der hver især står for kæmpe underskudsposter i den danske CSC-koncern.

Kun CSC Scandihealth, der leverer it-systemer til sundhedssektoren, kommer ud af 2009 med en lille fremgang i omsætningen fra 397,6 millioner kroner i 2008 til 405,9 millioner i 2009, samt en pæn bundlinje på 51,5 millioner kroner.

Så godt ser det ikke ud for CSC Datalab, der på trods af en omsætningsvækst, leverer et negativt resultat på 22,6 millioner kroner. Underskuddet skyldes ifølge ledelsens beretning meromkostninger til laboratoriesystemet LABKA II, der helt tilbage i 2007 ligeledes fik en del af skylden for et kæmpe underskud i CSC Danmark.

Underskuddet på de 22,6 millioner er dog reduceret betydeligt i forhold til året før, hvor der stod 44,65 millioner med røde tal.

Skidt år for fly og konsulenter

Også CSC Airline solution, der leverer it-systemer til luftfartsindustrien, har det svært. 38,23 millioner kroner står der med røde tal i selskabets årsregnskab.

Og det er en negativ stigning på 10,3 millioner kroner i forhold til året før.

Virksomheden tilskriver den økonomiske afmatning af verdensøkonomien og dennes negative påvirkning af luftfartsindustrien som den primære årsag til det negative resultat.

Hos CSC Consulting Group, der har kunnet vise pæne resultater i de forgangne år, blandt andet på grund af en gunstig driftsaftale med TDC, har bundlinjen taget et gevaldigt dyk fra positive 31,87 millioner kroner i 2008 til et underskud på 38,56 millioner kroner i 2009.

Omsætningen er faldet med tre procent i forhold til året før, hvilket skyldes, at det ikke er lykkedes at få tilstrækkelige nye opgaver og kunder. Årets resultat er desuden et udtryk for overkapacitet på virksomhedens driftsaftale med TDC, skriver ledelsen i sin beretning.

Det utilfredsstillende resultat betyder, at der er blevet gennemført 'ledelsesmæssige omstruktureringer og iværksat en række initiativer blandt andet med fokus på at udjævne overkapaciteten.'

Hvordan datterselskabernes regnskaber kommer til at påvirke CSC's samlede forretning i Danmark, får vi først at vide senere på ugen, hvor moderselskabet CSC Danmark offentliggør sit årsregnskab.

Det har ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra CSC til million-tabene.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS