HP siger stop: Hurd bliver ikke topchef i Oracle

Hewlett-Packard vil have nedlagt omgående fogedforbud mod Mark Hurds kommende karriereplaner som topchef i Oracle.

Artikel top billede

Læs alle Computerworlds artikler om Mark Hurds fyring i HP og ansættelse i Oracle.

HP vil kæmpe med næb og kløer for at forhindre, at selskabets tidligere topchef, Mark Hurd, tiltræder i en stilling som daglig leder af Oracle.

Mark Hurd og Oracle offentliggjorde tirsdag, at Mark Hurd tiltræder som en af de to øverste daglige chefer i Oracle med direkte reference til selskabsejer Larry Ellison.

Men sådan spiller klaveret ikke, lyder det fra Hewlett-Packard, der har reageret omgående på Mark Hurds nye udnævnelse ved at sagsøge ham.

Desuden vil HP have udstedt et omgående fogedforbud mod, at Mark Hurd tiltræder jobbet.

HP mener, at Mark Hurd handler mod bedrevidende og i strid med den konkurrenceklausul, som han har underskrevet med HP som øverste mand i selskabet, der i sagens natur har haft indgående kendskab til alle HP's fremadrettede planer og strategier.

"Mark Hurd har underskrevet aftaler, der er formuleret for at beskytte HP's forretningshemmeligheder og fortrolige oplysninger. HP agter at håndhæve disse aftaler," lyder det fra selskabet.

HP fremhæver, at Mark Hurd er blevet betalt "millioner af dollar i kontanter, aktier og aktieoptioner" for at beskytte selskabets forretningshemmeligheder.

"HP vurderer, at Hurd sætter HP's mest værdifulde forretningshemmeligheder og fortrolige oplysninger i fare," lyder det fra selskabet.

Mark Hurd afløser i Oracle Charles Phillips, der hidtil har været ansvarlig for salg og marketing.

Netop denne post vil ifølge HP sætte Mark Hurd i en position, hvor "han ikke kan udføre sine opgaver for Oracle uden at udnytte og afsløre HP's forretningshemmeligheder til andre," hedder det.

Ifølge Hewlett-Packard drejer det sig om blandt andet HP's forretnings- og produktstrategier samt 'dybt fortrolige interne analyser af Oracle."

Mark Hurd har underskrevet fortrolighedserklæringer i februar 2008, februar 2009 og februar 2010.

Desuden skulle han ifølge aftalen meddele HP's bestyrelse, hvis han inden for et år efter sin afgang fra selskabet planlagde at acceptere et job hos en konkurrent.

Desuden skulle han komme med 'nok informationer' til, at HP's bestyrelse kunne afgøre, om hans kommende job kunne føre til en overtrædelse af fortrolighedsaftalen. Dette har Mark Hurd ikke gjort, hedder det.

Læs alle Computerworlds artikler om Mark Hurds fyring i HP og ansættelse i Oracle.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec