Ellison skummer over ny HP-boss: Han er en tyv

'Han er en tyveknægt,' lyder det fra ophidset Ellison.

Artikel top billede

Læs også: Derfor vælger HP tysk softwaremand som topchef.

Larry Ellison, flamboyant stifter og ejer af Oracle, er lodret rasende over, at Hewlett-Packard har udnævnt den tidligere SAP-topchef Leo Apotheker til ny topchef.

Larry Ellison mener, at Leo Apotheker er en tyveknægt, der stod i spidsen for SAP i en periode, hvor SAP stjal Oracles software.

Industrispionage

Det sker med henvisning til perioden umiddelbart efter SAP's overtagelse af software-selskabet TomorrowNow i 2005.

Her erkendte SAP, at selskabet ulovligt havde kopieret Oracle-produkter fra TomorrowNows kundelister.

Det førte til en langvarig retstvist, hvor Oracle beskyldte SAP for bedrageri og industrispionage. Det kan du læse mere om her.

Sagen er faktisk ikke slut nu, i det Oracle og SAP tørner sammen i retten til november.

Her vil Oracle hævde, at SAP's øverste ledelse - med Leo Apotheker i en central rolle - udmærket vidste, at TomorrowNow rutinemæssigt rapsede Oracles produkter samt at SAP også efter overtagelsen af selskabet fortsatte med denne praksis indtil oktober 2008 - seks måneder efter Leo Apother var tiltrådt som topchef i SAP.

"SAP har allerede officielt indrømmet og erkendt og accepteret det økonomiske ansvar for systematisk at stjæle Oracles intellektuelle ejendom i en lang periode. Meget af denne industri-spionage og tyveri af intellektuel ejendom fandt sted, mens Leo Apotheker var CEO i SAP," skriver Larry Ellison i en harmdirrende mail, som han har sendt til Financial Times.

"HP's bestyrelse må da have været opmærksom på dette. Alligevel vælger den at udnævne Leo Apotheker til CEO i HP. Hvad skete der lige med "The HP Way,'" skriver han.

Det ventes, at Leo Apotheker, der tidligere har afgivet forklaring i sagen, vil blive indkaldt som vidne i sagen.

HP's udnævnelse af ham som topchef har direkte forbindelse til Oracle, hvilket du kan læse mere om her.

Læs også: Derfor vælger HP tysk softwaremand som topchef.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S