Google vil betale findeløn for webfejl

Google har udbetalt omkring 50 dusører for fejl i Chrome, og tilbyder nu også sikkerhedseksperter dusører for at finde fejl i Googles websites.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Som en opfølger til Googles succesfulde fejlfindings-program, hvor sikkerhedseksperter bliver betalt for at finde fejl i browseren Chrome, oplyser virksomheden nu, at den vil betale kontant for sikkerhedsfejl fundet i dens websites.

Google kalder programmet "eksperimentelt", men siger, at det giver sikkerhedseksperter nye incitamenter til at rapportere om webfejl direkte til Googles sikkerhedsteam.

"Ud over at gøre det muligt for os at takke de jævnlige bidragydere på en ny måde, så håber vi også, at vores nye program vil tiltrække nye eksperter og den form for oplysninger, der resulterer i bedre sikkerhed for vores brugere," skriver Google i et blogindlæg, der introducerer programmet.

Ideen er at gøre det lettere for Google at rette sårbarheder, før de falder i de forkerte menneskers hænder. Derfor skal sikkerhedseksperterne for at kvalificere til at få findelønnen udbetalt afsløre nye fejl til Google, før de offentliggør deres resultater. Til gengæld vil de så få udbetalt mellem cirka 2.700 og 16.700 kroner, afhængig af hvor alvorlig fejlen er.

Godmodig form for hacking

Google har allerede udbetalt omkring 50 sådanne dusører for fejl i Chrome siden lanceringen af et lignende program sidste januar. Google betaler dog ikke for oplysninger om fejl i alle sine produkter. Der er eksempelvis ingen findeløn for oplysninger om fejl i Android, Picasa eller Google Desktop.

Googles webprogram er dog også banebrydende.

Denne webbaserede godmodige form for hacking indebærer at eksperimentere med Googles servere frem for blot software, der downloades til sikkerhedsekspertens egen computer. Det betyder, at arbejdet med disse sikkerhedsundersøgelser risikerer at bryde loven og faktisk forstyrre Googles services.

For at forhindre, at den slags sker, præsenterer Google nogle retningslinjer for, hvad der er OK at gå efter, og hvad der ikke er. Virksomheden betaler hverken for denial of service-fejl - som simpelthen ville crashe Googles webservices - eller for fejl i virksomhedens egen infrastruktur.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S