Finansrådet: De it-kyndige er kritiske overfor NemID

Langt hovedparten af netbankkunderne, der anvender NemID, er tilfredse med løsningen. Kritikerne skal findes blandt de it-kyndige.

Artikel top billede

Finansrådet har, på foranledning af videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen, lavet en tilfredshedsundersøgelse blandt NemID-brugere i bankerne.

Finansrådet er interesseorganisation for pengeinstitutter i Danmark.

Formålet har været at belyse, hvad bankkunderne synes om
implementering, anvendelse og drift af NemID. 1.500 personer over 18 år er blevet spurgt via en web-undersøgelse.

Læs også: Bankerne: Ingen straf til NemID for nedbrud

NemID er god

Konklusionen fra Finansrådets undersøgelse er klar:

75 procent er meget tilfredse, tilfredse eller lidt tilfredse med NemID, mens 18 procent er meget utilfredse, utilfredse eller lidt utilfredse med NemID. Syv procent ved ikke.

På baggrund af disse tal skriver Finansrådet følgende i rapporten, der hedder: Statusredegørelse: Bankernes opfattelse af implementeringen af NemID.

"Generelt kan den meget negative opfattelse af NemID, som kommer til udtryk gennem pressen, ikke genkendes blandt bankerne."

"Den altovervejende del af netbankkunderne er tilfredse med den måde, som NemID fungerer på, men der er dog blandt netbankkunderne kritikere, særligt blandt de meget it-kyndige," skriver Finansrådet.

Problemerne bliver rettet

Bankernes interesseorganisation skriver desuden, at der er blevet rettet op på en række af de problemer, der har været i forbindelse med implementeringen af NemID.

Rådet peger blandt andet på forbedret driftsstabilitet, support og kommunikation, der omhandler driftsnedbrud.

Tre millioner danskere har per 3. januar 2011 fået tilbudt NemID, og 2,3 millioner har sagt ja tak og aktiveret deres NemID.

NemID er blevet benyttet 77 millioner gange. Det oplyser IT- og Telestyrelsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen