Dyr sag mod Oracle trækker SAP's resultat langt ned

SAP's indtjening styrter ned, selv om selskabets omsætning buldrer op. Grund: Dummebeløb til Oracle.

Artikel top billede

Den tyske ERP-gigant SAP med danske Jim Hagemann Snabe i spidsen mærker for alvor prisen for den dyre erstatningssag om datterselskabet TomorrowNow, som selskabet har været rodet ind i med Oracle. Den kan du læse mere om her.

Sagen, der har kostet SAP syv milliarder kroner i erstatning for industrispionage, trækker selskabets resultat for fjerde kvartal ned med mere end en tredjedel, selv om selskabets omsætning i kvartalet faktisk er steget med hele 27 procent.

SAP har meddelt, at sagen efter selskabets mening ikke er slut, og at der meget vel kan komme yderligere retssager. Det kan du læse mere om her.

Selskabets omsætning i fjerde kvartal landede på 29,8 milliarder kroner, mens netto-indtjeningen landede på 3,2 milliarder kroner.

Det tyske selskab meddeler, at det er meget tilfreds med dets resultater inden for alle nøgleområder.

Ifølge selskabet er der solid vækst i alle de hurtigt-voksende vækstområder.

For hele året er SAP's omsætning steget med 17 procent i forhold til det foregående år til 93,2 milliarder kroner, mens netto-indtjeningen er steget med fire procent til 13,4 milliarder kroner.

Læs også:
SAP vil ikke betale dumme-renter til Oracle

SAP skal betale syv milliarder kroner til Oracle

SAP betaler Oracle 638 millioner kroner kontant

SAP accepterer erstatningsansvar i Oracle-retssag

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Jira og Confluence administrator til Koncern It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics