Nokia splittes op - styresystem bliver open source

Nokia bliver splittet op i to hoved-divisioner som led i storstilet redningsplan. Selskabets store styresystem-satsning bliver gjort open source.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Nokia går i tæt partnerskab med Microsoft.

Som led i sin storstilede redningsplan splitter Nokia-topchef Stephen Elop selskabet op i to divisioner - en for 'smarte enheder' og en for mobiltelefoner.

Sådan lyder meldingen fra London, hvor Stephen Elop - tidligere topchef i Microsoft - netop nu er ved at gøre klar til en stormøde med investorer og analytikere, hvor han vil præsentere en ny kurs for den finske gigant.

Som led i planen er også Nokias beslutning om at skubbe selskabets eget styresystem Symbian ud på et sidespor og i stedet satse målrettet på Microsoft mobile styresystem, Windows Phone. Læs mere om denne beslutning her.

Smarte mobiler og simple mobiler

Opslitningen i de to nye divisioner sker for at få øget fokus på markedet.

Smart Devices-divisionen vil fokusere på smartphones, MeeGo-computere og løsninger til erhvervslivet, ligesom divisionen får til opgave at udvikle en produktvifte baseret på Windows Phone.

Mobile Phones-divisionen skal varetage udvikling og salg af mobiltelefoner til massemarkedet.

Det er et vigtigt område for Nokia, der fortsat sælger mange millioner prisbillige telefoner i ikke mindst Asien.

Her er Nokia dog under øget pres af især kinesiske mobilproducenter.

Som erklæret mål skal divisionen stå i spidsen for Nokias strategi om at koble den 'næste milliard' mennesker på nettet.

MeeGo bliver open source

Som led i den store omkalfatring har Stephen Elop desuden besluttet, at Nokias smartphone-satsning, MeeGo, der ellers var udset til at være styresystem på de mest avancerede Nokia-telefoner, skal gøres open source.

De store forandringer er resultatet af de undersøgelser og analyser, som Stephen Elop har foretaget, siden han i september tiltrådte.

Han udsendt for et par dage siden et memo, hvor han slår stor-alarm over Nokias situation. Det kan du læse mere om i Nokia-chef: Vi står på afgrundens rand..

Selskabets aktiekurs har tabt to-tredjedele af sin værdi, siden Apple lancerede sin iPhone i 2007 og er i svære problemer.

Stephen Elop vil uddybe planerne på investor-mødet klokken 11:00.

Læs også:

Nokia går i tæt partnerskab med Microsoft.

Din næste Nokia-mobil kan blive låst til Microsoft.

Nokia-chef: Vi står på afgrundens rand.

Nokia kæmper for at stoppe faldet fra verdens tinder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S