Jordskælv ødelægger jordens smartphone-produktion

Det japanske jordskælv får direkte konsekvenser for den fremtidige produktion af størstedelen af verdens smartphones. Se her hvordan.

Artikel top billede

Læs også: Katastrofen i Japan hæver prisen på dit it-udstyr.

Det store jordskælv i Japan - der i forvejen kan betyde dyrere it-udstyr - kan også føre til manglende leverancer af smartphones i de kommende måneder.

Jordskælvet gør nemlig, at de store producenter af smartphones står til at løbe tør for en særlig harpiks, der er nødvendig i samlingen af smartphones, skriver Financial Times.

Det pågældende harpiks-produkt - bismaleimide-triazine harpiks - leveres stort set kun af et ganske lille antal japanske selskaber.

De tæller Mitsubishi Gas Chemical, der er verdens største producent af den særlige type harpiks, der anvendes til at destillere en speciel lim til at klistre chip sammen med printkort i telefonerne.

Mitsubishi Gas Chemical, der står for halvdelen af den globale produktion af de pågældende harpiks-produkter, stoppede produktionen på to af sine fabrikker i fredags og aner ikke, hvornår produktionen bliver genoptaget.

Mitsubishi Gas Chemical er blandt andet hovedleverandør til taiwanske fabrikker som Kinsus og Unimicron.

Underleverandører ramt

Andre japanske harpiks-producenter tæller Hitachhi og Sumitomo, der står for 40 procent af den globale produktion af den pågældende type harpiks.

Disse to selskaber er ikke blevet ramt af det japanske jordskælv.

Til gengæld frygter de, at adgangen til råvarer til produktionen er blevet ramt af jordskælvet.

Problemet forværres af, at hver fabrik er afhængig af sine faste leverandører af rå harpiks, da harpiksens konsistens varierer.

Kommer der ny leverandør, har den ny harpiks derfor typisk en anden konsistens, som fabrikken skal justeres efter. Og det tager tid.

Læs også: Katastrofen i Japan hæver prisen på dit it-udstyr.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Technical Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S