Jordskælv ødelægger jordens smartphone-produktion

Det japanske jordskælv får direkte konsekvenser for den fremtidige produktion af størstedelen af verdens smartphones. Se her hvordan.

Artikel top billede

Læs også: Katastrofen i Japan hæver prisen på dit it-udstyr.

Det store jordskælv i Japan - der i forvejen kan betyde dyrere it-udstyr - kan også føre til manglende leverancer af smartphones i de kommende måneder.

Jordskælvet gør nemlig, at de store producenter af smartphones står til at løbe tør for en særlig harpiks, der er nødvendig i samlingen af smartphones, skriver Financial Times.

Det pågældende harpiks-produkt - bismaleimide-triazine harpiks - leveres stort set kun af et ganske lille antal japanske selskaber.

De tæller Mitsubishi Gas Chemical, der er verdens største producent af den særlige type harpiks, der anvendes til at destillere en speciel lim til at klistre chip sammen med printkort i telefonerne.

Mitsubishi Gas Chemical, der står for halvdelen af den globale produktion af de pågældende harpiks-produkter, stoppede produktionen på to af sine fabrikker i fredags og aner ikke, hvornår produktionen bliver genoptaget.

Mitsubishi Gas Chemical er blandt andet hovedleverandør til taiwanske fabrikker som Kinsus og Unimicron.

Underleverandører ramt

Andre japanske harpiks-producenter tæller Hitachhi og Sumitomo, der står for 40 procent af den globale produktion af den pågældende type harpiks.

Disse to selskaber er ikke blevet ramt af det japanske jordskælv.

Til gengæld frygter de, at adgangen til råvarer til produktionen er blevet ramt af jordskælvet.

Problemet forværres af, at hver fabrik er afhængig af sine faste leverandører af rå harpiks, da harpiksens konsistens varierer.

Kommer der ny leverandør, har den ny harpiks derfor typisk en anden konsistens, som fabrikken skal justeres efter. Og det tager tid.

Læs også: Katastrofen i Japan hæver prisen på dit it-udstyr.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune