Test selv: Se hvem der bruger dit trådløse net

Hvis der er mange gratister på dit trådløse net, kan det give lange svartider. Se her, hvordan du undersøger, om der er andre end de ansatte, der bruger virksomhedens trådløse net.

Artikel top billede

Er du it-ansvarlig i en mindre virksomhed i en stor kontorbygning, er det måske irriterende, at dit firmas båndbredde konstant udnyttes af ansatte i andre virksomheder.

Beskyt din forbindelse med pasword

Er der for mange, der deler forbindelsen, kan det føre til lange svartider, når der anvendes online-systemer eller checkes mail.

For at forhindre det, kan du selvfølgelig sørge for, at din trådløse netforbindelse er beskyttet med kryptering som WPA eller WPA-2.

Hvordan du rent praktisk gør det, afhænger af din router, men i billedet til højre ser du, hvordan du gør det på en Belkin router.

Check om udvedkommende er på dit net

Det kan selvfølgelig være, at en af dine kollegaer deler passwordet med en ansat fra et andet firma i kontorbygningen, da vedkommende "har et akut problem og ikke kan få adgang til internettet".

Selvom det altsammen er sket med gode intentioner, kan kendskabet til kodeordet og dermed adgangen til WiFi-forbindelsen hurtigt blive spredt. Pludselig er jeres netforbindelse overrendt igen.

Her kan du selvfølgelig vælge at skifte password og sørge for, at alle relevante personer får kendslab til det nye kodeord.

Du kan eventuelt lige undersøge, at der vitterligt er folk på jeres netforbindelse, som ikke bør være der.

Igen afhænger de praktiske detaljer af din router, men for Belkin-routeren går du ind i DHCP Client List, som du kan se på billedet til højre. Her kan du se alle de forskellige enheder, der anvendes. 

Du kan identificere hver enkelt enhed ud fra MAC-adressen (som ikke har noget med Apple-computere at gøre).

MAC-adressen er unik for hver enkelt enhed og kan anvendes til at identificere hver enkelt maskine, der anvender din netforbindelse.

Opret positiv-liste for maskiner med adgang

Hvis du vil have bedre kontrol med, hvem der har adgang til nettet, så kan du oprette en positiv-liste over MAC-adresser. Kun de MAC-adresser, som står på listen, kan få adgang til nettet. Se billedet til højre.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job