CSC fyrer yderligere 10 Prosa-folk

CSC fyrer med øjeblikkelig virkning yderligere 10 Prosa-folk. Samlet har selskabet nu fyret 13 strejkende medarbejdere siden mandag.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

CSC har med øjeblikkelig virkning fyret yderligere 10 ansatte, der har været involveret i konflikten mellem selskabet og fagforbundet Prosa i de seneste uger.

De 10 fyrede kommer i kølvandet på de tre CSC-ansatte, der mandag ligeledes blev fyret med øjeblikkelig virkning.

Det kan du læse mere om her.

CSC meddeler, at de 10 medarbejdere, der alle er organiserede i Prosa, er blevet fyret, fordi de ikke har genoptaget arbejdet efter den strejke, der begyndte onsdag i sidste uge.

Det skete, da en gruppe medarbejdere i den såkaldte kundegruppe indledte en overenskomststridig strejke på grund af forskellige frustrationer. Det kan du læse mere om her.

"CSC har gentagne gange givet de pågældende medarbejdere muligheden for at komme tilbage på arbejdet. De har dog valgt ikke at efterkomme de pålæg, som CSC sammen med blandt andre Prosa har givet dem," lyder det i en udsendt meddelelse fra CSC.

Ligeledes har strejken været i Arbejdsretten flere gange. Her har CSC fået medhold.

"Det er trist og ærgerligt, at skulle sige farvel til medarbejdere på denne måde, men de har selv bragt sig i denne situation," siger Lene Christensen, direktør i CSC.

Læs også:

CSC-ansatte nedlægger arbejdet i vrede.

Nok er nok: CSC fyrer strejkende medarbejdere.

CSC og Prosa i stort skænderi om fyret tillidsmand.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S