Teleselskaber klar til at flytte dit nummer på et døgn

Mobilselskaberne melder, at de er klar til at flytte kunder fra dag til dag, som ny lov påkræver.

Artikel top billede

Foto: John W. McDonough.

Der er nu intet til hinders for, at du kan få flyttet fra dag til dag.
 
Den nye danske telelov trådte i kraft onsdag, og både Telia og TDC melder, at de har fået systemerne klar til at håndtere et hurtigt skifte.
 
"Vi kan afgive og modtage inden for de givne frister. Det har vi fået rettet vores systemer til," siger juridisk direktør Jens Ottosen-Støtt fra Telia.
 
Han fortæller, at det tidligere ikke var et problem at flytte fra den ene dag til den anden, men it-systemet skulle opdateres, så flyttetidspunktet kunne angives i systemet.
 
"Når man skal kunne skifte på én dag, så skal man også kunne flytte om seks eller 14 dage - alt efter hvad kunder finder mest praktisk," forklarer han.
 
Opdateringen af it-systemet har ifølge Jens Ottosen-Støtt kostet Telia et et-cifret millionbeløb.
 
Konkurrenten TDC melder også, at selskabet er klar til at håndtere flytningerne fra dag til dag, som den nye lov kræver.
 
"Vi er klar, og vi skal nok få porteret kunderne, som det kræves," siger pressechef Lasse Bastkjær Jensen fra TDC.

Lavprisselskabet Bibob skriver også på sin hjemmeside, at det er klar til den nye lov. Her står der dog "max 48 timer".
 
Dårlige historier
Nummerflytningen i forbindelse med at skifte teleselskab har tidligere kastet en hel stribe af historier af sig om mobilkunder, der har følt sig fanget hos et teleselskab.
 
Det kan dog skyldes mange forskellige ting, mener Jens Ottosen-Støtt.
 
Han nævner som eksempel kunder, der har et abonnement med mobil- og fastnettelefon. Her er det ikke muligt at flytte sit mobilnummer, når det er en del af et samlet abonnement, med mindre det samlede abonnement opsiges.
 
"Det kunne skabe et forløb med mange løb frem og tilbage, og hvis kunden så ikke lige fik samlet op ved en afvisning, så kunne det trække ud," siger han.
 
Grådighed kan dog også have spillet ind, pointerer han.
 
"Der har muligvis også været nogle selskaber, som har spekuleret i, at hvis de lige forlængede bindingsperioden lidt mere, så kunne de få lidt mere omsætning," fortæller Jens Ottosen-Støtt.
 
Telia-direktøren erkender, at Telia også har haft sager.
 
"Vi har også eksempler på, at det har taget for lang tid, men der har det nok desværre været på grund af inkompetence - ikke af ond vilje," fortæller han.
 
Helt konkret betyder den nye lov, at kunden, der beder om at blive flyttet, vil blive flyttet til et andet teleselskab den efterfølgende arbejdsdag.
 
Der er dog den hage ved loven, at selvom kunden flytter over til et nyt mobilselskab, så skal kunden fortsat betale sit gamle abonnement ud - typisk i 30 dage, da det er det generelle opsigelsesvarsel.

Det er heller ikke muligt for en kunde at slippe for at betale noget af en bindingsperiode.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job