Apple-bruger: Nu kommer hackerne efter dig

ComputerViews: Apples maskiner er ikke spor mere sikre end Windows-baserede maskiner. Og det kan få alvorlige konsekvenser.

Artikel top billede

(Foto: Anatoly Vartanov (c) 2008 / Anatoly Vartanov aka UltraONE)

Læs også:
Apple indrømmer scareware-infektioner.

Malware-mareridt er blevet Mac-brugernes virkelighed.

Derfor er din mobiltelefon mere sikker end din pc.

ComputerViews: Der var engang for ganske få år siden, hvor Mac-brugerne kunne føle sig nærmest helt sikre og kun havde en hånlatter til overs, når en Microsoft-baseret computer endnu en gang blev stegt på grund af et hackerangreb.

Sådan er det ikke længere. Sidste uges malware-angreb mod Apples Mac-computere er det blot seneste bevis på, at Mac-computerne langt fra er sikre.

Ligeledes viser hacker-angrebene, at det ikke er teknologiske kvalitets-forskelle, der har gjort Mac-computerne mere sikre mod trusler fra internettet end computere baseret på Microsofts teknologier.

Næsten aldrig ramt

Mac-computerne har hidtil kun sjældent - grænsende til aldrig - været ramt af en hacker-kontrolleret virus-epidemi.

Forklaringen skal findes i Apple-produkterne engang så beskedne udbredelse.

Selv om Apple i dag er på alles læber, er det ikke mange år siden, at kun afficionados og andre smågrupper gad købe de dyre designer-lækkerier fra Apple.

Den lille udbredelse gjorde, at hackerne ikke fandt det interessat at udvikle og udsende malware rettet mod Apples maskiner.

Det var dengang.

Som vi alle ved, er tiden en anden i dag, hvor Apple er en teknologisk magtfaktor med stærkt voksende udbredelse, stigende markedsandele, et bragende gennembrud hos privatforbrugeren, stor indflydelse og en position som teknologisk trendsetter - alle sammen ting, der er interessante i hackernes øjne.

Arh, vi behøver da ikke alt det sikkerhed

Det fraværende fokus fra hackernes side mod Apple-computerne har betydet, at mange Mac-brugere har fravalgt at installere antivirus og andre ret almindelige sikkerheds-foranstalninger.

Det er sket ud fra en forestilling om, at Mac-computere er mere sikre end Microsoft-baserede computere fra fødslen.

Det passer naturligvis ikke.

En Mac-computer er som enhver Microsoft-baseret computer blot en computer med et styresystem, der afvikler programmer. Og dermed kan de alle hackes.

Hertil kommer, at Apple anvender tredjeparts-applikationer oven på styresystemet OS X. Det er noget, som øger adgangsvejene for hackerne og er en ting, som Microsoft tidligere er blevet kritiseret for ikke at have ordentligt styr på.

Aldrig har computere været så sikre

Nutidens computere - fra Apple, Microsoft og what ever - har aldrig været mere sikre, når det gælder ren rå teknologi.

Aldrig nogensinde før har der været så meget styr på den teknologiske sikkerhed, hvor vi er pakket ind bag antivirus-programmer, firewalls, scannings-programmer, lynopdateringer, sikkerhedsopdateringer og jeg-skal-ellers-komme-efter-dig.

Dette gælder både maskiner fra Apple og fra Microsoft.

Men Apple er alligevel ikke sikker nok, kan vi nu se med de seneste ugers ballade. Og det er ikke nogen overraskelse.

Alle computere kan hackes af den rigtige hacker med viljen og evnerne i orden.

Og det er, hvad der skete: Hackere indledte en stor-offensiv mod Mac-computere af nøjagtigt den type, der så mange gange tidligere har plaget brugere af Windows-computere.

Løsning: Apple har udsendt grundige instruktioner til fjernelse af de farlige programmer og har lovet, at en kommende opdatering af styresystemet vil løse problemet - altså nøjagtigt samme fremgangsmåde, som Microsoft tidligere har anvendt.

Vigtigere er det dog, at disse angreb - der er designet til og målrettet mod Apples computere - viser, at hackerne i den grad har fået øjnene op for Apples maskiner.

Og at dømme efter den fremgang, som Apple har for tiden, vil antallet af målrettede angreb mod Apple-produkterne blot stige fra nu af.

Læs også:
Apple indrømmer scareware-infektioner.

Malware-mareridt er blevet Mac-brugernes virkelighed.

Derfor er din mobiltelefon mere sikker end din pc.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S