Sådan får du fingrene i et nyt toplevel-domæne

Se, hvordan du ansøger om et nyt toplevel-domæne. Du kan begynde med at finde pengepungen frem.

Artikel top billede

Læs også:

Nu kan du købe dit eget toplevel-domæne

Nye topdomæner kan give dig problemer

Icann-bestyrelsen besluttede tidligere på ugen på et møde i Singapore at åbne for nye toplevel-domænerne.

Dermed bliver det muligt eksempelvis at købe .carlsberg, .danish eller .tech.

Icann har nu åbnet en webside om det nye toplevel-program og en F&Q, der giver svar på de mest oplagte spørgsmål.

Det koster det

Her kan man blandt andet læse, at det som udgangspunkt kommer til at koste 185.000 dollars - omkring 958.000 danske kroner - at ansøge om et nyt toplevel-domæne.

Der er tale om et såkaldt evaluerings-gebyr, og man skal betale omkring 26.000 kroner i depositum, allerede når ansøgningen sendes af sted.

Og her stopper udgifter ikke. Når først man har fået fingrene .minvirksomhed, skal man hvert kvartal betale 32.000 kroner i et fast gebyr samt omkring en krone og tredve øre for hvert domæne under toplevel-domænet, når antallet overstiger 50.000 styks.

Sådan foregår ansøgningen

Icann kan endnu ikke oplyse, hvornår det bliver muligt at ansøge om de nye domæner, men skriver, at der vil være tale om en afgrænset periode på omkring to måneder.

"Ansøgere vil anvende et dedikeret, web-baseret ansøgnings-interface ... de vil besvare spøgsmål og uploade uddybende dokumenter," skriver Icann.

Når ansøgningsperioden er slut, vil selve behandlings-processen være delt op i flere trin, hvor ansøgningerne bliver behandlet af forskellige ekspert-paneler.

De nye, godkendte toplevel-domæner vil gå live i flere etaper for at skåne internettet.

Maksimalt 500 nye topdomæner

Der er indtil videre 21 generiske toplevel-domæner, og Icann tør ikke spå om, hvor mange nye der vil komme til under det nye program.

"Evaluerings-processen bliver konstrueret til at kunne håndtere et stort antal," lyder det fra Icann, der maksimalt vil åbne for 500 nye toplevel-domæner i denne omgang.

Ifølge F&Q'en kan enhver privat eller offentlig organisation søge om et nyt toplevel-domæne.

"Ansøgere vil skulle demonstrere de operationelle, tekniske og finansielle evner og leve op til specifikke krav," lyder det blandt andet.

Dansk skepsis

Difo, der administrerer .dk-domænet, har allerede udtrykt skepsis over for de nye toplevel-domæner, fordi man frygter, at det hurtigt kan ende i en rodet og dyr lovgivnings-suppedas.

"Blandt andet med varemærke-rettigheder synes vi, at der er nogle uafklarede punkter, og der er en masse omkring, hvilket lands lovgivning, der skal gælde for de her domæner," sagde Difo-direktør Lise Fuhr tidligere på ugen.

"Vi synes heller ikke, at de har redegjort for, at det er nødvendigt med 500 nye, og på den vis er vi lidt kede af, at de nu åbner for det," udtalte hun til Computerworld.

Læs også:

Nu kan du købe dit eget toplevel-domæne

Nye topdomæner kan give dig problemer

Annonceindlæg fra Jyske Bank

Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S