Nu kan du købe dit eget toplevel-domæne

Internetorganisationen Icann har vedtaget, at der skal åbnes for nye toplevel-domæner. Se mulighederne her.

Artikel top billede

Læs også:

Nye topdomæner kan give dig problemer

Der har været talt om de såkaldte toplevel-domæner i årevis, og nu skulle det være ganske vist, at du snart kan få fingrene i et af dem.

På et møde i Singapore har Icann netop besluttet at åbne for toplevel-domænerne, så det eksempelvis bliver muligt at købe .computerworld eller .carlsberg

13 af Icann-bestyrelsesmedlemmerne stemte for, mens en var imod og to undlod at stemme.

"Icann har åbnet for, at internettets navnesystem kan sætte den menneskelige fantasi fri," lyder det på internetorganisationens hjemmeside.

"Nye topdomæner vil ændre måden, folk finder information på internettet på, og hvordan virksomheder planlægger og strukturerer deres online-tilstedeværelse."

"Internet-adresser vil kunne ende på stort set ethvert ord på ethvert sprog, hvilket giver organisationer fra hele verden mulighed for at markedsføre deres brand, produkter, community eller sag på nye og innovative måder.

Danske Difo, der står bag DK Hostmaster, har tidligere udtrykt skepsis over for de nye toplevel-domæner. Læs deres reaktion på Icann-beslutningen her.

Læs også:

Nye topdomæner kan give dig problemer

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Monsalta ApS

    Full stack-udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,