TDC henter flere mobilkunder trods mobilkrig

Selv uden Onfone-opkøbet i maj er antallet af mobilkunder steget hos landets største teleselskab.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Det går fremad med kundebasen af mobilkunder hos TDC.
 
Teleselskabet købte i maj lavprisudbyderen Onfone og dens 193.000 kunder for cirka 300 millioner kroner.
 
Men selv uden købet af Onfone lykkedes det TDC at styrke mobilkundebasen, viser det halvårsregnskab, som TDC offentliggjorde torsdag morgen.
 
I årets andet kvartal kom der eksklusive Onfone 29.000 nye mobilkunder ind i butikken i forhold til årets første kvartal. Til sammenligning mistede TDC's største konkurrenter, Telenor og Telia, henholdsvis 1.000 og 4.000 kunder i samme periode.
 
"TDC leverede solide resultater i 2. kvartal 2011 i et vanskeligt marked, der er kendetegnet ved fortsat makroøkonomisk usikkerhed samt intens konkurrence inden for alle produktsegmenter - ikke mindst mobiltjenester," siger TDC-koncernchef Henrik Poulsen en kommentar til regnskabet.
 
I forhold til samme kvartal 2010 er der eksklusive Onfone kommet 67.000 flere mobilkunder ind i TDC-koncernen. Mens trods de flere kunder lider TDC ligesom de andre store operatører af den priskonkurrence, som Onfone i høj grad stod bag, indtil TDC købte selskabet.
 
"Den intensiverede priskonkurrence på mobiltjenester til privatkunder udhuler fortsat ARPU (omsætning per kunde, red.)," udtaler Henrik Poulsen.
 
"Dog bør erhvervelsen af Onfone kombineret med de ny mobilabonnementer under TDC-brandet og de reducerede kundeakkvisitions-omkostninger, der ligger i TDC Rate-programmet, øge indtjeningen fra mobiltjenester til privatkunder ved udgangen af 2011," lyder det videre. 
 
Fald i salg trods flere kunder
Konkurrencen på markedet har medført, at TDC i årets første halvår oplevede et fald i mobilomsætningen på 5,9 procent i forhold til samme år sidste år.
 
I årets første halvår endte TDC's samlede omsætning på 13,2 milliarder kroner, hvilket er 0,4 bedre end de første seks måneder sidste år.
 
Regnskabet viser samtidig, at TDC er blevet en mere effektiv virksomhed. Selskabet fik et driftsresultat før afskrivninger, renter og særlige poster - kaldet EBITDA - på 5,3 milliarder kroner. Det er en fremgang på 1,6 procent.

Læs også:
Telia-topchef: Vi har sat en prop i hullet

Telenor tjener mere trods stagneret kundebase

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job