Dansk fildeler idømt bødestraf

For første gang er der faldet dom i en dansk sag om fildeling. Flere end 500 sager venter stadig på at blive behandlet i retssystemet.

En privat bruger af fildelingstjenester blev mandag idømt en bøde på 5.000 kroner ved retten i Viborg. Med kompensation og erstatning skal den sagsøgte samlet betale 43.500 kroner for at have krænket ophavsrettighederne ved at dele 172 film gennem tjenesten DC++ for tre år siden.

I de sidste år har AntiPiratGruppen sendt krav til 748 internet-brugere i Danmark, der anklages for ulovlig fildeling på nettet. I 237 af sagerne er der er indgået forlig, mens de resterende 511 stadig mangler at blive behandlet i retssystemet.

Foreningen af Danske Videogramdistributører (FDV) fortæller, at man har afventet dommen i Viborg.

»Det er en vigtig dom. Den viser, at de danske domstole mener, at det er ulovligt at dele ophavsretsligt beskyttet materiale på nettet via fildelingstjenester. Dommen er afgørende for, hvordan vi forventer, at domstolene vil afgøre den lang række af sager, der er på vej,« siger Jakob Plesner fra Johan Schlüter Advokatfirma, der repræsenterer foreningen.

Den sagsøgte har omgående valgt at anke dommen til Landsretten. Men FDV's formand, Poul Dylov, håber alligevel, at mandagens afgørelse sender et klart signal til de danske fildelings-brugere.

»Vi har fået en klar og tydelig dom, der siger, at pirateri og fildelig via peer-to-peer-tjenester er ulovligt. 172 film kan lyde af meget. Men det er jo en af de relativt små fisk. For os er det ikke erstatningen, der er det mest væsentlige. Det betyder mere for os, at en klar dom som denne kan få en præventiv effekt, så andre kan se, at det udover at være moralsk forkert også kan få økonomiske konsekvenser at dele ophavsretsligt beskyttede værker på nettet,« siger Poul Dylov.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S