Dansk fildeler idømt bødestraf

For første gang er der faldet dom i en dansk sag om fildeling. Flere end 500 sager venter stadig på at blive behandlet i retssystemet.

En privat bruger af fildelingstjenester blev mandag idømt en bøde på 5.000 kroner ved retten i Viborg. Med kompensation og erstatning skal den sagsøgte samlet betale 43.500 kroner for at have krænket ophavsrettighederne ved at dele 172 film gennem tjenesten DC++ for tre år siden.

I de sidste år har AntiPiratGruppen sendt krav til 748 internet-brugere i Danmark, der anklages for ulovlig fildeling på nettet. I 237 af sagerne er der er indgået forlig, mens de resterende 511 stadig mangler at blive behandlet i retssystemet.

Foreningen af Danske Videogramdistributører (FDV) fortæller, at man har afventet dommen i Viborg.

»Det er en vigtig dom. Den viser, at de danske domstole mener, at det er ulovligt at dele ophavsretsligt beskyttet materiale på nettet via fildelingstjenester. Dommen er afgørende for, hvordan vi forventer, at domstolene vil afgøre den lang række af sager, der er på vej,« siger Jakob Plesner fra Johan Schlüter Advokatfirma, der repræsenterer foreningen.

Den sagsøgte har omgående valgt at anke dommen til Landsretten. Men FDV's formand, Poul Dylov, håber alligevel, at mandagens afgørelse sender et klart signal til de danske fildelings-brugere.

»Vi har fået en klar og tydelig dom, der siger, at pirateri og fildelig via peer-to-peer-tjenester er ulovligt. 172 film kan lyde af meget. Men det er jo en af de relativt små fisk. For os er det ikke erstatningen, der er det mest væsentlige. Det betyder mere for os, at en klar dom som denne kan få en præventiv effekt, så andre kan se, at det udover at være moralsk forkert også kan få økonomiske konsekvenser at dele ophavsretsligt beskyttede værker på nettet,« siger Poul Dylov.

Læses lige nu

    Annonce

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S