Tradeshift går gratis-vejen og får Paypal som investor

Danske Tradeshift får 100 mio kr i ny kapital fra Paypal og gør elektroniske fakturaer gratis for alle.

”Det næste Paypal” og ”Et nyt Skype for elektroniske fakturaer” er blandt de betegnelser, der er hæftet på danske Tradeshift.

Virksomheden, der er deltager i ComONs Tech Guld konkurrence, som skal kåre årets mest lovende it-startup, har tidligere fået metermål af positiv omtale i den udenlandske it-presse, primært Wired og Techcrunch. Nu har sidtnævnte bragt til torvs, at Tradeshift har fået selveste Paypal som ny investor.

Nyheden, som Tradeshift ikke selv ønsker at kommentere, fortæller, at Paypal spytter mellem 12 og 15 millioner Euro i det danske firma. Det svarer til mellem 90 og 110 millioner kroner.

Mens Techcrunch citerer en ”pålidelig kilde med kendskab til handlen”, så er meldingen fra Tradeshifts direktør Christian Lanng, at han ikke kan kommentere rygterne på nuværende tidspunkt.

Samme melding fik Techcrunch fra Paypal, der slet ikke vil kommentere på rygter hverken nu eller i i fremtiden.

Rygter eller ej, så er der rigeligt gang i nyhedsstrømmen fra det danske firma.

Tradeshift har kun været ude af beta siden juni, og har allerede masser af aktivitet. Version 2 af sitet blev lanceret for en uge siden og forleden gik Tradeshift i luften med en ny prismodel hvor al elektronisk fakturering på sitet bliver gratis for alle. Hidtil har gratis-modellen kun været gældende for små virksomheder, men fremover skal hverken store eller små betale for at få sendt deres fakturaer gennem Tradeshift-systemet.

Selskabet vil i stedet tjene penge på en række andre serviceydelser, som ligger i tilknytning til elektronisk handel. Det gælder blandt andet elektronisk ordre-afgivelse, og forskellige styrings-muligheder i forbindelse med supply chain management.

Tradeshift er ikke et dansk firma trods det forhold, at stifterne og alle medarbejdere er danskere. Selskabet Tradeshift network Ltd er registreret i London, om end al aktivitet foregår i Danmark.

Tradeshift vil ifølge selskabets pr-ansvarlige Svend Mikael Hansen ikke oplyse, hvor mange brugere, der er på sitet, men det har været fremme, at en virksomhed som TDC er blandt kunderne.

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS