TDC opkræver stadigt leje for drejeskive-telefoner

Gamle telefoner er en guldgrube for TDC, som stadigt i dag opretholder lejeaftaler, der blev indgået i monopol-tiden. 7-800.000 danskere har en lejeaftale, men mange er slet ikke klar over det.

(opdateret) Omkring 100 kroner årligt. Det er hvad mange danskere uden at tænke over det betaler for en for længst kasseret fastnettelefon, påpeger DR-programmet Kontant. Det bliver til et anseeligt to-cifret millionbeløb hos TDC, der vedligeholder lejeaftalerne.

Hvor meget præcist TDC tjener på lejeaftaler af drejeskivetelefoner og andet ældre apparatur ønsker selskabet ikke selv at oplyse, ligesom oplysningen om, hvor mange, der stadigt betaler leje, holdes hemmelig. Men teleanalytiker Torben Rune fra firmaet Netplan, oplyser til Kontant, at omkring 7-800.000 ud af TDCs omkring 2 millioner fastnetkunder har en lejeaftale på et telefonapparat.

"Jeg vil gætte på, at en stor del af dem faktisk ikke bruger deres apparater mere,"siger han til programmet.

Ifølge Kontant stammer de mange lejeaftaler fra dengang TDC var et monopol, og der kun måtte bruges godkendte telefoner. Dem valgte mange at leje i stedet for at eje, da en telefon til flere tusinde kroner kunne virke uoverkommelig.

Tv-programmet kunne i sidste uge fortælle om den 90-årige Esther Sjøberg fra Nordsjælland. Hun forsøgte at aflevere to udslidte telefoner for henholdsvis 10 og 20 år siden, men dem ville TDC ikke vide af. Esther Sjøberg blev bedt om selv at smide sin nummerskive- og trykknaptelefon ud.
Hendes datter tjekkede for kort tid siden morens telefonregning, og hun undrede sig over, at hendes mor år efter år betalte 200 kr. for leje af nogle telefoner, som hun slet ikke har mere.

Lejeaftalerne var vanskelige at opdage, da de optræder med koder som henholdsvis DV83 på den ene og F68 på den anden rubrik og for eksempel ikke "leje af telefon" på Ester Sjøbergs regning.

Det var først da datteren kontaktede TDC, at de fandt frem til, at det drejede sig om leje. Og da de gerne ville løses for den udgift, så var beskeden hos TDC klar: Hvor er jeres kvittering for aflevering af telefonerne?

Sagen endte med, at TDC gav den 90-årige Esther Sjøberg refusion for lejen ét år tilbage for de to telefoner, hun havde forsøgt at aflevere for mange år siden.

Ifølge Kontant er det er ikke kun TDC-kunder, der kan risikere at betale leje for kasserede telefoner: Når andre teleselskaber overtager kunder fra TDC, så følger lejeaftalerne med.


Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job