Fogedsag mod Newsbooster i gang

Sagen om brugen af dybe links i kommercielt øjemed mellem Newsbooster og Danske Dagblades Forening (DDF) gik mandag i gang ved Københavns Byret. DDF fastholder, at tjenesten snylter ? og i øvrigt er så dårlig, at det skader avisernes renommé.

I retssal 16 i Københavns Byrets retssale gik en af de mest omtalte sager internt i medieverdenen i gang mandag morgen. Mens en snes tilskuere fulgte med fra bænkene bagerst i den store sal, begyndte Dansk Dagblades Forening (DDF) sin fogedsag mod nyhedstjenesten Newsbooster Aps.

DDF håber på et fogedforbud, der blokerer for Newsboosters udsendelse af nyhedsbreve, mens den egentlige sag om overtrædelse af markedsføringsloven bliver behandlet.

Der er sat to retsdage af til fogedsagen, der principielt handler om, hvordan netbrugere, firmaer og medieselskaber skal anskue brugen af dybe links i en kommerciel forretning. Af samme grund har sagen også påkaldt sig international opmærksomhed med blandt andet en artikel i magasinet Wired, da den er den første af sin art i verden.

Formiddagen gik med DDF?s forelæggelse af sagen ved foreningens advokat Martin Dahl Pedersen og vidneforklaring ved konsulent i DDF, Holger Rosendahl. Han rådgiver foreningen i dens arbejde med at forhindre brugen af links til medlemmernes websider.

Snylter på aviserne

Holger Rosendahl slog som ventet på DDF?s hovedanke mod Newsbooster ? at den elektroniske nyhedstjeneste snylter på andre medier ved at indsamle nyheder fra alverdens nyhedswebsider ud fra brugerens valgte nøgleord. Det er snylteri, fordi det er en systematisk krænkelse af dagbladenes ophavsretsligt beskyttede materiale i kommercielt øjemed, som konsulenten formulerede det i byretten.

På et uddybende spørgsmål fra Newsboosters advokat, Karen Margrethe Tyndeskov, forklarede konsulenten Holger Rosendahl, at den systematiske krænkelse især ligger i de nyhedsbreve, som nyhedstjenesten sender ud op til flere gange om dagen.

Det samme gør sig gældende med de personlige nyhedssider, som brugeren kan kalde frem på sin skærm ud fra nøgleordene. De opdateres løbende - og udgør derfor også en gentagen krænkelse af dagbladene, understregede Holger Rosendahl.

Vil ikke ramme søgemaskiner

Han afviste, at foreningen derved også kan ramme søgemaskiner og katalogtjenester som Jubii. Han demonstrerede blandt andet på Jubii, hvordan en søgning giver en liste resultater, der kan gemmes ? uden at det er en krænkelse - som bogmærke.

- Disse links bliver ikke opdateret hele tiden ud fra søgeordet. Og der er i øvrigt heller ikke tale om nyheder, men alle mulige andre kategorier. Dermed går vi ikke efter søgetjenester ? og der er ingen af dem, der gør det systematisk som Newsbooster, forklarede han.

Det fik Karen Margrethe Tyndeskov til ? sekunderet af Newsboosters administrerende direktør, Anders Lautrup ? til at bede Holger Rosendahl om at klikke ind på Sol.dk?s Kvasir. Her kan der søges i tre kategorier ? Danmark, Verden og Nyheder, hvilket DDF-konsulenten måtte medgive:

- Ja jo, der er ganske mange nyheder, sagde han, uden at ville kalde det for opdateret liste på linie med Newsbooster.

I øvrigt afviser DDF, at indsættelse af kode på websiderne, der forhindrer Newsboosters søgerobot i at etablere et link, er brugbart. Det forhindrer fremkomst af alle søgemaskiner, og dem har DDF intet imod.

Ødelægger rygte

Imidlertid lagde han også vægt på, at DDF nok synes, at Newsbooster snylter på for mange dagblade ? men i øvrigt er det ikke en særlig god tjeneste.

- Den kan ikke betegnes som dækkende, da de fundne nyheder ikke synes at stemme overens med, hvad der faktisk er skrevet. Opdateringerne er lidt tilfældige ? og det falder tilbage på dagbladene, da Newsbooster annoncerer, at her får du altid de mest aktuelle nyheder, forklarede han og tilføjede:

- Dermed skader den tilfældige opdatering dagbladenes renommé.

Både mandag og tirsdag er sat af til fogedsagen.


Vil du vide mere om Newsbooster eller DDF?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS