Stein Bagger opfandt muligvis falsk Erik Ove

Den telefonkonference som offentligheden hidtil har troet fik Stein Bagger til at forsvinde i Dubai fandt muligvis slet ikke sted. Allan Vestergaard opdagede han havde kommunikeret med en falsk Erik Ove.

Da Stein Baggers tavse partner i Agios United Allan Vestergaard torsdag kl. 14.15 i sidste uge satte sig til rette ved konferencetelefonen for at forhandle købet af IT Factory på plads med Bagger og kommunikationsrådgiver Erik Ove fik han aldrig forbindelse.

Stein Bagger forsvandt fra Dubai i forbindelse med en telekonference. Men måske var det slet ikke oplysninger, der kom frem under telekonferencen, der angiveligt fik Bagger til at flygte over hals og hoved. For hvis det er den samme konference som Allan Vestergaard sad klar til, så fandt den ikke sted.

I stedet kontaktede Allan Vestergaard Erik Ove på et andet nummer. Da han kom igennem til Erik Ove kendte denne intet til Agios Uniteds opkøb af IT Factory fra JMI Invest. Det viste sig, at den Erik Ove, som Allan Vestergaard havde mailet med i forbindelse med planlægning af præsentation af overtagelsen af IT Factory ikke var kommunikationsrådgiver Erik Ove. I hvert fald kendte Erik Ove intet til det opkøb og den pressemeddelelse som Allan Vestergaard talte om, fortæller Dagbladet Børsen, der har fået indblik i emailkorrespondancen.

Korrespondancen ser yderst ægte ud med redigeret pressemeddelelse og nedskrevne svar som parterne kan give til journalister, når købet bliver offentliggjort. Det er for eksempel svar på spørgsmål, som "hvorfor sælger JMI Invest netop nu?" og "Hvor mange penge har JMI Invest fået for sin andel?".

Det er uklart om den tilsyneladende falske Erik Ove blot er en mailkonto som Stein Bagger har oprettet, eller en ægte person, der udgiver sig for at være en anden.

I mailen fra Erik Ove-mailkontoen til Allan Vestergaard og dennes kommunikationsrådgiver og Stein Bagger beder Erik Ove-personen parterne om at maile deres rettelser og kommentarer til pressemeddelelsen. Han understreger, at også Stein Bagger skal svare. Han skriver: "Stein: Husk at du, når du kommer frem, at også DU mailer mig dine kommentarer".

Da Allan Vestergaard og den ægte Erik Ove kommer i kontakt med hinanden begynder historien så småt at dæmre for begge parter, og her efter ruller lavinen.

Senere torsdag kontakter Allan Vestergaard bestyrelsesformand i IT Factory og storaktionær i JMI Invest Asger Jensby og forklarer, at de har en aftale om, at Agios United næste dag overtager JMI Invests 50 procent af aktierne i IT Factory. Det sker nogenlunde samtidig med, at Asger Jensby har fået besked om, at Stein Bagger er forsvundet i Dubai.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere