Danmark skal være førende IT-nation om 10 år

En satsning på højteknologi skal gøre Danmark til et af verdens førende lande på IT-området, sagde statsminister Anders Fogh Rasmussen søndag på Venstres landsmøde.

Statsminister Anders Fogh Rasmussen henviste til Finland som et forbillede for Danmark under sin tale søndag på Venstres landsmøde i Herning. En satsning på højteknologi skal placere Danmark blandt verdens førende IT-nationer inden for ti år, skriver Ritzaus Bureau.

»Jo dygtigere, vi er, jo mere teknologi vi behersker, desto større indkomst kan vi tjene, og desto flere penge får vi til de velfærdsgoder, som vi ønsker. Så enkelt er det,«, sagde Anders Fogh Rasmussen.

Målsætningerne i den samfundsøkonomiske køreplan "Danmark 2010" skal nås gennem en større satsning på uddannelse, forskning og mere økonomisk samarbejde mellem det offentlige og private virksomheder.

Statsministeren brugte Finland som eksempel på, at det er muligt at gennemføre radikale forandringer på kort tid og komme helt i front på IT-området.

»For ti år siden var Finland i dyb økonomisk krise. I dag er Finland ét af verdens absolut førende lande inden for kommunikation og informationsteknologi. Verdensfirmaet Nokia er fyrtårnet i finsk erhvervsliv. Når Finland kan, kan Danmark også,« sagde Fogh Rasmussen.

Anders Fogh Rasmussen mener, at Danmarks bedste muligheder for at vinde frem ligger inden for medicinalvarer og bioteknologi.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS