SAP forærer Oracle millioner for at holde mund

SAP lægger 110 millioner kroner på bordet til Oracle som undskyldning for industrispionage.

Artikel top billede

SAP indvilger i at betale Oracle en kontant erstatning på 110 millioner kroner for én gang for alle at lukke den langstrakte sag om industrispionage, som de to selskaber har stredet om i årevis.

Det sker, efter SAP omsider har erklæret sig skyldig i, at ansatte i datterselskabet TomorrowNow ulovligt downloadede software og support-dokumenter fra Oracles kunde-portal.

Forliget er kommet på plads, efter det amerikanske justitsministeriums indblanding.

Her lyder det, at beløbets størrelse "afspejler handlingens alvor".

Dømt til at betale milliarder

De 110 millioner kroner er dog umiddelbart ikke meget i sammenligning med det erstatningsbeløb på omkring syv milliarder kroner, som en civil amerikansk domstol nåede frem til sidste år. Det kan du læse mere om her. Denne afgørelse har SAP appelleret.

SAP købte TomorrowNow i 2005. Selskabet solgte især løsninger fra PeopleSoft og JD Edwards, som Oracle dengang netop havde købt.

I årene efter opkøbet loggede nogle af TomorrowNows 160 ansatte i al hemmelighed ind på Oracles portal til kundesupport, hvor de downloadede forskellig materiale.

Oracle mener, at oplysningerne blev anvendt til at flytte kunder over på SAP's platform.

Sammen med beslutningen om at indgå forlig erklærer SAP, at selskabet vil samarbejde i enhver efterforskning om sagen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job